Korporátky hlásí, že Putin pravděpodobně krade (zde) a pravděpodobně zabíjí (zde). Obojí mají potvrzeno od americké vlády, což bude jistě pravda. Americká vláda ani jedno nedoložila, ale cituje ta média, která citují ji samotnou, takže to bude dvojnásobná pravda. Dvojnásobná negace dává v latině a v logice klad. Takže tento zpravodajský poklad bude jistě pravda pravdoucí, nikoliv nějaká mediální latina.

Ale k věci, tedy o tom, jak korporátky citují opravdu nezávislý server zvaný The Intercept. Viz jeho historii na wiki zde. Je to poslední zbytek nezávislého žurnalismu v USA, který dělá pro nás všechny investigativní novinářství. Web založili a vedou hvězdy pera jako Glenn Greenwald, Laura Poitrasová a Jeremy Scahill. Server představuje klíčovou platformu, která zveřejňuje dokumenty Edwarda Snowdena. Viz náš článek chválící první pokusy o založení tohoto webu (Aféra Snowden ukázala autocenzuru běžného žurnalismu). Nakonec se novináři od všech korporátních mecenášů oddělili, nešli na žádné návrhy Bezose a dalších, a jsou skutečně samostatní. K činnosti Jeremy Scahilla vřele doporučujeme náš článek Mlčení kolem zabitých novinářů v Gaze, v Sýrii a v Egyptě. Jeho filmový dokument Dirty Wars se přímo týká zabíjecího programu americké vlády.

České zpravodajské servery z Interceptu klidně citují, když se jim to hodí do krámu. A to je tehdy, když potřebují drobné perličky pro ovčany o tom, jak ten svět nejasný a zmatený, a že oni o tom ví. Viz článek Operace Anarchista. Naopak nezávislé české weby z tohoto webu citují málokdy nebo vůbec, protože jsou zaneprázdněny obranou Putina proti korporátkám.

Vraždící kolečko americké vlády

Putin zabíjel, tedy pravděpodobně. Ale Obama zabíjí a zabíjel, a to zcela určitě. Web zveřejnil celou sérii brilantních odhalení nazvanou The Drone Papers o programu cílených mimosoudních poprav občanů celého světa, které podepisuje Obama jako americký prezident. Klíčová část dokumentů se jmenuje Vraždící kolečko (Kill Chain) a popisuje celý postup schvalování státní vraždy. Celý řetěz rozhodnutí vypadá podle dokumentů Interceptu následovně.Jistěže toto mimosoudní zabíjení je správné a je úplně v pořádku, protože ho nakonec schvaluje americký prezident. A ten přece nezabíjí stejně bezprávně jako Putin, který údajně zabil Litviněnka. Tak si místo institucí dosaďme do zabíjejícího kolečka také konkrétní jména. Jednou třeba půjdou před mezinárodní tribunál.A nyní se přehledně podívejme na jejich činnost, kterou Intercept doložil ze získaných dokumentů.O některých z těchto případů jsem již psali, podívejte se na články o Jemenu a o Afghánistánu. Obamova administrativa považuje novináře Abdulelah Haider Shaye za nebezpečného teroristu, viz článek Jemen propustil novináře uvězněného na žádost Obamy. Tento novinář udělal to, co by asi žádný oficiální český novinář už dnes neudělal: šel si do terénu osobně zjistit fakta. Pentagon bombardoval střelou BGM-109D Tomahawk se 166 kazetovými bombami osadu Al-Majalah dne 17.12. 2009 jako teroristické hnízdo, pochopitelně úspěšně. Jenže oficiálně tuto akci provedly jemenské vzdušné síly vlastními letadly a takto to bylo vytroubeno do světa. Novinář tam jel, sebral zbytky munice, spočítal roztrhané ženy (celkem 14) a děti (celkem 21) a napsal o tom zprávu. Klíčové bylo, že USA použila nejen dálkovou střelu s plochou dráhou letu, ale navíc i kazetovou munici, která je oficiálně zakázaná, protože zabíjí civilisty. Tyto a podobné útoky v Jemenu, Afghánistánu, Sýrii a jinde patří k postupu zkoumaném v seriálu Drone Papers.

Závěrem pochvalme korporátky, že nejsou líné a že ke své manipulaci používají i kvalitní zdroje. Musí to být, když jste placeni za to, abyste budovali svět, který reálně vůbec neexistuje. Aby toto simulákrum nějakou dobu vydrželo, musí presstituti občas použít i kvalitnější materiál, a ne pouze divoké kecy. My staří známe ten vtip ze socialismu. Když zvítězí plánované hospodářství na celém světě, někde musí zůstat jeden flek s tržní ekonomikou. Jinak nikdo neví, jaká je skutečná cena zboží určená zákonem nabídky a poptávky. Jak vidět, presstituti dobře vědí, kde je onen ostrůvek reality, kam si občas zaběhnou pro stavební materiál. Zato nezávislá média jsou na tom hůř. Hájí Putina jako nevraha a nekorupčníka o sto šest, ale pomocí propagandistických materiálů z Kremlu, který z tohoto oligarchického vůdce dělá ortodoxního světce. Takže bude načase, aby i oni začali číst kvalitní materiál, jako je třeba The Intercept. Pak mají možnost ukázat, že americká administrativa vraždí doopravdy a už celá léta.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!