Nejprve fakta. V lednu 2011 zatkla jemenská vláda jednoho z nejznámějších nezávislých novinářů jménem Abdulelah Haider Shaye. Po 34-denní vazbě byl obviněn z trestných činů "vázaných na teroristickou činnost" a dostal 5 let vězení. Novinář se stal okamžitě vězněm svědomí a proces odsoudily všechny velké organizace hájící svobodu tisku a lidská práva: Amnesty International, Human Rights Watch, Committee to Protect Journalists a také International Federation of Journalists. Navíc se za statečného novináře postavili vůdci kmenů v Jemenu a veřejně protestovali proti rozsudku. A to v pouštním Jemenu něco znamená, proto byl prezident Ali Abdullah Saleh připraven Shaye propustit. Jenže pak do procesu osobně zasáhl prezident USA Barrack Obama. Prezident USA prohlásil dne 2. února 2011 ohledně novinářova omilostnění prezidentem Jemenu, že má "velké obavy z předpokládaného propuštění na svobodu". Novinář tedy zůstal 3 roky ve vězení a byl propuštěn až nyní. O co šlo?

Případ uvádíme s souvislosti se způsobem špinavých válek, které se nyní vedou po světě (Sýrie) nebo teprve připravují (Egypt). Viz mediální přípravu na otevřenou válku v Jemenu, protože ta skrytá zde běží už dvacet let.

Proč Obamova administrativa považuje Abdulelah Haider Shaye za nebezpečného teroristu? Tento novinář udělal to, co by asi žádný oficiální český novinář už dnes neudělal: šel si do terénu osobně zjistit fakta. Pentagon bombardoval střelou BGM-109D Tomahawk se 166 kazetovými bombami osadu Al-Majalah dne 17.12. 2009 jako teroristické hnízdo, pochopitelně úspěšně. Jenže oficiálně tuto akci provedly jemenské vzdušné síly vlastními letadly a takto to bylo vytroubeno do světa. Novinář tam jel, sebral zbytky munice, spočítal roztrhané ženy (celkem 14) a děti (celkem 21) a napsal o tom zprávu. Klíčové bylo, že USA použila nejen dálkovou střelu s plochou dráhou letu, ale navíc i kazetovou munici, která je oficiálně zakázaná, protože zabíjí civilisty.

Zprávu o tajném bombardování Jemenu pak zveřejnil i server Wikileaks a přidal k ní další materiály, které najdete zde. Ve filmu Dirty Wars, který natočil jeho americký kolega, investigativní novinář Jeremy Scahill, vystupuje jemenský politický vězeň jako jedna z prominentních postav popisující špinavé války Západu. Trailer filmu najdete zde.


Novinář Abdulelah Haider Shaye se stal v očích v USA teroristou, protože odhalil jejich teroristické praktiky. Nyní byl propuštěn z vězení, po třech letech věznění provedeného na základě vykonstruovaného obvinění. Stejný osud nyní čeká dva další prominentní americké aktivisty svědomí, uvězněného vojáka Bradleyho Manninga a zatím svobodného Edwarda Snowdena.