Načítání...
 

Česko během koronaviru

2020 /11

Epidemie není jen indikátorem zdravotního stavu obyvatel, ale zásadně vypovídá o stavu společnosti a také o krizi neoliberálního státu.

Analýza ČNB: Jak jsme se za 30 let probojovali do chudoby

Václav Umlauf

Čím nižší plat, tím lepší sociální dumping a tím větší zisk pro zahraniční montovny. A jako dárek dostanou otrokáři ještě zisk vzniklý uměle drženým nízkým kurzem koruny. Pak mi ČNB v roce 2019 vysvětlí, že neoliberálně tunelovaný stát nemá na můj důchod.


Miluji bankstery, protože kdo krade jako bankster, ten musí lhát jako bankster. Tento tvor je určen tím, že z hlediska politické ekonomie vykonávané jedním promile dělá jednostranné monetární výhody pro jedno procento privilegovaných, a tím okrádá 99,99 procent nás všech. Prohlášení ČNB, potažmo jejího šéfa Jiřího Rusnoka, jsou zvláště kouzelná v tom, že mluví pravdu, i když lžou. Po nástupu krize nám Rusnok oznámil, že nemáme hospodářskou krizi a i kdyby, tak bude malá (Americká cesta k socialismu a ekonomický boj s korporacemi). Předtím se zase ČNB ústy Rusnoka pochlubila tím, že se nestará o ceny bytů, ale o stabilitu bank (Banksterské praktiky současné ČNB). Citovaný článek e-republiky vysvětluje, proč v zájmu jednoho procenta ČNB skrytě devalvovala měnu a místo zlata nakoupila papírky s dluhopisy. Ale Rusnok už neřekl, proč vinou takto znehodnocené měny ti, co už jsou za vodou a fungují v rentiérském kapitalismu, skupují byty jako diví, hlavně v Praze. No pochopitelně, když nevěří těm papírkům s dluhopisy a úrok v bance je záporný. Byty v Praze za rok podražily o 7,7 procenta, tvrdí Deloitte. Podle developerů se ceny za čtyři roky skoro zdvojnásobily, článek ZDE. Jistěže to není zcela odpovídající ekonomická korelace, ale podívejme se na růst nominální a reálné mzdy za posledních 10 let.


Koronavirus a epidemie korporátní virulence

Václav Umlauf

Dluhy musí někdo zaplatit, že ano, a jedno procento to nebude. Takže jedno promile nás za naše prachy dostane do otroctví, což je fakt skvělý kšeft. Dále si elita zajistila plně oblbovací systém propagandy ve jménu obecného dobra. Tak si té karantény mozků a myšlení hezky užijme a poslušně dělejme, co nám vláda jednoho procenta poručí dělat v našem zájmu.

Epidemie koronaviru je pomalu za námi. Jen Spojené státy ještě mají dost chudých na to, aby nebyli chráněni všeobecným zdravotním pojištěním, včetně přeplněných nemocnic s mrtvými těly na pokojích a masových hrobů. Propad ekonomiky se obecně odhaduje na asi 5 až 6 procent. Ale 99 % z nás tak jako tak nemělo žádný přímý zisk z málo rostoucí ekonomiky, jen základní platy, které se už léta zvedaly velmi pomalu a ničila je inflace. Všimněte si stagnace růstu mezd u nás od roku 2018 a reálný pokles růstu mezd od 2019.
V našich platech začala krize už rok před epidemií. Co udělá jedno procento po této krizi? Druhá válka v Iráku stála asi 1 milión obětí, byla nelegální a založená na lži. Spojené státy a jejich spojenci se za ni nikdy neomluvili. Tak proč by se měli omlouvat za vykradené zdravotnictví a další nepřímé následky epidemie, kterou přímo nezpůsobili? Sociální psychopatie hermeticky oddělené skupiny má vlastní logiku fungování, ve světě i u nás. Cílem elity je kumulovat moc a zisk. Tak se podívejme, jaké procesy epidemie buď spustila, nebo urychlila.

Stav ekonomiky a financí před epidemií

Jednoduše řečeno, po finanční krizi v letech 2006 až 2009 a po největší bankovní loupeži v dějinách, za kterou nikdo nešel sedět, nastoupila ekonomická stagnace. Epidemie pouze zrychlila trend, o kterém jsme psali už půl roku předtím. Začněme nejdůležitějším ukazatelem, což je objem lodní přepravy.
Vyměním neoliberalismus za respirátor aneb Autoimunita státu

Václav Umlauf

Máme privátní nemocnici A, která nemá pacienty, ale klienty. Jejím úkolem je vytvářet zisk pro skryté majitele, kteří ji dostali proti privatizačnímu podpisu, jsou skrytí za partou českých bývalých veksláků a bílých koní, zisky převádějí do daňových rájů. V takové fabrice na peníze nemá nemocný na koronavirus co dělat, protože tam nepatří.


Nechce se mi psát věci pořád dokola, takže doporučuji ke korunovému viru tyto série článků:

Na druhou stranu totéž, ale kontrastně:

Já vím, je to hrozné číst ty těžké články a ještě u toho přemýšlet. To naposledy dělali dělníci v 19. století, když šli po desetihodinové šichtě studovat marxismus a zakládat odbory. Přitom si vymohli zdravotní pojištění, i když jich za to nemálo z nich zastřelili, ale to byli ti "komunisti". Zdravotní pojištění a veřejnoprávní nemocnice je zajímavá a užitečná věc, která při epidemii zajišťuje, že my, normální občané, neumřeme doma nebo na ulici. Neoliberální idioti, kteří zničili stát tím, že jej zprivatizovali, nadávají v jimi vlastněných médiích na to, že komunistická Čína si nechá kapitalisticky platit za roušky, respirátory a jiný zdravotnický materiál, který si máme v rámci strategické soběstačnosti vyrábět doma. Stejně dopadlo zemědělství a zůstaly jen ty otrocké montovny, které vyrábějí polotovary pro Západ. A ty jsou nyní z poloviny zavřené. Tak se bavme o tom, proč my, normální lidé, potřebujeme stát. Ze stejného důvodu jako ve Španělsku a v Itálii, kde v případě mimořádky jednoduše zestátnili nemocnice a nutí je léčit. A to je na neoliberalismu opravdu zajímavé. Stát musí donutit tyto privátní nemocnice výjimečným nařízením, aby léčily nakažené lidi.