Jak jsme psali v článku "Írán jde na dračku" začíná závod o íránský trh.

Více než 250 zástupců firem z 33 zemí se účastní dvoudenní konference. Tato důležitá akce, která začala v Teheránu, představí 50 ropných a plynových projektů v hodnotě 185 mld. USD k realizaci prostřednictvím zahraničních investic, jakmile pominou západní sankce začátkem roku 2016.

Vedoucí Íránského výboru pro restrukturalizační zakázky (ICRC) Mehdi Hosseini řekl, že této akce se neúčastní žádná americká firma, ale řada velkých ropných a plynárenských subjektů své zástupce vyslala.

Ministr ropného průmysl Zangeneh však řekl, že prostor pro přítomnost amerických společností v íránském ropném průmyslu je otevřený. "Nemáme žádný problém s účastí amerických společností," řekl.

Z webových stránek ministerstva pro ropu vyplývá, že konference se účastní 137 společnosti, včetně BP, Royal Dutch Shell, Total, Technip, Schlumberger, Eni, Enel, Rosnet, Lukoil, Gazprom, Inpex, Statoil a Daewoo.

Írán plánuje do roku 2021 zvýšení produkce ropy na 5,7 milionu barelů denně a plynu na 1,4 miliardy krychlových metrů denně.

Podmínky kontraktů

Nová smlouva obsahuje některé specifikace, které budou povzbuzovat investory, aby těžili více ropy a využívali ropná pole co nejdéle. Každý jednotlivý projekt bude ušit na míru, spíše než aby byl prosazen jednotný vzor pro všechny projekty. Společnosti budou moci část ropy, které produkují, prodat do zahraničí. Budou se podílet na výši produkce, čím více budou produkovat, tím více budou vydělávat.

Zahraniční společnosti, však nebudou moci vymáhat plnění ze svých smluvních závazků, pokud by na Írán byly někdy znova uloženy sankce. Zahraniční společnosti také musí mít uzavřené partnerství s místními společnostmi ve společných podnicích. Íránští představitelé doufají, že zahájení nabídkového řízení na projekty v novém perském roku, který začíná 20. března 2016, umožní podepisovat smlouvy do dvou let.

ZDROJ: PressTV


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 300 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!