Kyperská vláda oficiálně požádala v létě 2012 o půjčku ze záchranného fondu ESM kvůli svým dluhům. Její napojení na řeckou ekonomiku, finanční spekulace přes řecké banky a nákupy řeckých dluhopisů způsobily zemi ohromné ztráty. Země potřebuje 17,5 miliard euro a z toho si jen banka vezmou kolem 10 miliard na pokrytí svých dluhů.

Zdá se, že hlavní slovo v případném "obchodu" bude mít Německo a to se staví k půjčce velmi negativně. Důvody jsou tři:

  • Německo nezapomnělo na své řecké dobrodružství, které přišlo německé daňové poplatníky na nespecifikovaný počet stovek miliard euro, protože do řeckých dluhopisů investovaly i velké soukromé banky. Výsledkem "pomoci" je nenávist obyčejných Řeků k Němcům, protože tyto peníze způsobily v zemi zkázu.
  • Kypr pere špinavé peníze nejen českých firem, ale hlavně ruského kapitálu. Nikósii se kvůli ruským přistěhovalců říká "malé Rusko". Řecký bankovní absurdistán by se prohloubil na druhou, protože pomoc evropských daňových poplatníků by směřovala do bank vlastněných ruským kapitálem. Ten ničí Evropu a normální Rusy přes kyperské daňové ráje.
  • Protože neoliberálně spravovaný Kypr má pouze přes půl miliónu obyvatel, dluhová pomoc by byla na obyvatele mnohem větší než v Řecku. Banky tento stát plně ovládly. Země nyní sklízí ovoce jejich soukromých zisků, což jsou ovšem jen ohromné veřejné dluhy.

Němci podmínili pomoc ze strany EU zapojením MMF, ale ten s ní prozatím váhá. Hlavní důvod je ten, že by Kypr musel souhlasit s plnou kontrolou mezinárodních expertů vyšetřujících praní špinavých peněz. Kypr naopak tvrdí, že by odevzdal EU svou finanční nezávislost a navíc se mu oficiálně praní peněz zatím neprokázalo.