Podle krátké zprávy na francouzském serveru Reuters opět došlo k další kapitulaci EU vůči americkému konkurentovi či velkému bratrovi. V rámci připravovaného sblížení obou trhů a vytváření transatlantické zóny volného obchodu zemědělská komise EU v tichosti odvolala dosud platný zákaz importu amerických zemědělských produktů, které jsou podle evropských norem otrávené, čili diplomaticky řečeno, škodí zdraví.

Do zemí EU se nesmělo dovážet vepřové a hovězí maso z USA, které bylo ošetřeno kyselinou mléčnou. Toto dříve v zemích EU nepoživatelné maso se může od 25. února volně dovážet z USA. Jen pro pořádek je třeba připomenout, že stejně problematické pro evropskou veřejnost je zamoření amerického masa krmivy používající hormonální přípravky a dovoz geneticky modifikovaných potravin, zejména sóji a kukuřice.

Znamená bezcelní zóna, že polská konina se objeví až v irských hamburgerech a hormony zamořené a chemikáliemi ošetřené maso z USA budeme kupovat i v našich obchodech? Pak by monopol řetězců byl už totální, čili transatlantický. Čeští zemědělci by nebyli v žádném případě schopni dodat vlastní zdravé výrobky ani na náš trh, protože rodáci už jinde než v supermarketech nenakupují. Řečeno slovy Hamleta: Je něco shnilého ve státě transatlantickém.