Kuchař a aktivista Jamie Oliver není příliš oblíben u velkých řetězců typu McDonald. Prozradil totiž jedno z přísně střežených tajemství této skvělé kuchyně rozšířené po celém světě.

Ale začněme jeho slavným termínem "pink slime process", neboli výrobou růžového slizu. Anglickou wikipedii asi McDonalds zatím neplatí, takže se dole v článku dozvíte, že tato směs růžového svinstva z různých zbytků a vnitřností se rozhodnutím federálního úřadu Food Safety and Inspection Service (FSIS) v roce 1990 začala oficiálně nazývat "masem". Ale protože toto "maso" začalo rychle hnít a bylo plné baktérií E. coli, tentýž úřad dovolil, aby se toto růžové svinstvo přemrazilo, rozdrtilo a nasytilo čpavkovou vodou, která slouží jako desinfekce.

A stejný úřad dovolil v roce 2001, že v tomto postupu nebude jedovatý čpavek uveden na seznamu jako chemická přísada, neb slouží pouze jako "processing agent". Tím se čpavek jaksi sám od sebe ztratí, v takovém kvantu slizu zcela určitě. Ježíš, který uměl proměnit vodu ve víno, dostal nečekanou konkurenci. Jen ta kvalita slizu proměněného v maso poněkud pokulhává. Ale hlavní je, že skrze budoucí transatlantickou smlouvu asi bude tento sliz solidním "masem" i v EU.

Jamie Oliver udělal jen to, co jako slušný kuchař musel. Prozradil výrobu růžového svinstva, včetně tzv. "omývání" onoho "masa" ve čpavkové vodě. Podívejte se na článek Současná koncepce transatlantického trhu nás může jednou zabít, kde najdete celou řadu podobných příkladů zpracování potravin, které jsou v EU zakázané. Použití čpavku pomohlo zpracovat i takový sliz, který by jinak musel do kafilérie. Podívejte se na slavnou reportáž Jamie Olivera nazvanou "Co skutečně jíme" a zapněme si české titulky. Zde ukazuje dětem podobný gastronomický trik zvaný "kuřecí placičky".


Jakmile Oliver ohlásil tyto praktiky, řetězce jako Burger King a Taco Bell oznámily, že "maso" (tj. pink slime) už tímto způsobem nezpracovávají. Stejně tak učinil i sám veliký McDonald, který nadále používá pouze lepší sortu růžového slizu, která nemusí být desinfikována čpavkovou vodou. Jistěže firma popírá, že tzv. "změna receptury" souvisí s kampaní tohoto statečného aktivisty.