Bída a velikost. Vzestup a pád. Vášeň a nenávist. To jsou dějiny člověka, národa i celého lidstva.

Rusové jsou v tom s námi a my s nimi. Dělení na kulturní západ a barbarský východ je jen iluzí histriónů v prostoru bez hranic, v prostoru lidské duše zápasící o nalezení království pokoje, v němž vládne láska. Láska vanoucí jako vítr a padající jako déšť, láska zaplavující lidské nitro. Najde-li kdo takovou drahocennou perlu ve svém srdci, nedá se spoutat zlobou, závistí a záští, strachem a svárem, neboť bezpečně ví, že ty pominou. Ano, pominou. Stačí se jich zříci. Přestat pěstovat nenávist a strach.

Náš boj

I když to zní jednoduše, tak lehké to není. Denně jsme zaplavováni nesmyslnými zprávami po internetu, z nichž zlomek shromažďují ZDE v databázi tzv. hoaxů, čili poplašných zpráv. A dobří lidé si je přeposílají a nevědomky šíří zlo ve jménu dobra. Další strašení zní z televize. Kolikrát jsme již prakticky vymírali na různé nemoci od šílených krav po prasečí či ptačí chřipky? Utečeme-li virům, dostihne nás terorista a nakonec dorazí Kim Čon-ung či jiný Think Tank-kuňk. Už dobyli Tibet a 38. rovnoběžku, teď dobijí nás, bodré Čechy.

V Nizozemsku straší Putinem a ministr zahraničí pro svůj podíl na strašení lidí odstupuje. Více ZDE.

Televize BBC věnovala zneužití strachu k politické manipulaci i seriál, jehož název zní právem tak trochu hororově „The Power of Nightmares: Rise of the Politics of Fear“ a intelektuálové vedou debaty o "mocnostech operujících jako mafiáni":


My píšeme články o válkách ZDE a ZDE

Komu slouží vojenský rozpočet?

K výše uvedenému lze dodat, že žádná fakta nenasvědčují invazi Číňanů, Korejců (těch severních pochopitelně, jižní by to jistě ani nenapadlo) či Rusů do České republiky. Zvýšení nebo snížení vojenského rozpočtu na tom nic změnit nemůže. Ostatně rozpočet slouží především zainteresovaným osobám, těm, kteří tento rozpočet konzumují. V případě vojenského rozpočtu tedy vojákům a výrobcům zbraní.

Mnohem důležitější boj se pro každého z nás ostatně nikdy nevedl na bojištích válek pro císaře, prezidenty či parlamenty, skutečný boj se odehrává, jak už bylo řečeno, v lidské duši a nikoliv na hranicích nakreslených nějakými potentáty. Jak řekl ve známém výroku T. G. Masaryk:

Ježíš, ne Caesar, toť smysl našich dějin a demokracie.


Proč se tedy vůbec zabývat celospolečenskými tématy? Odráží se v nich to, jací jsme. Jsou to kulisy
v naší hře, a tak i ty kulisy mají svou důležitost. Proto bych doporučil všem, kdož se bojí Ruska či Číny,
zamilujte se do nich. Ono křesťanské „milujte své nepřátele“ má svůj hluboký spirituální i psychologický smysl. A navíc je to často mnohem lehčí, než se původně zdálo. Jaká úžasná bohatá a dlouhá historie i podivuhodná současnost Číny! Mrkněte třeba na tento GEN architektky Evy Le Peutrec rozené Hendrychové z Hořic stavějící v Číně mrakodrapy a rodinná sídla rodiny Lamborghini ZDE.

Stejně tak můžete objevit úžasné Rusko i Ameriku. Nenávidíte-li Izrael, nezapomeňte, že knihu knih,
Bibli, sepsali téměř výhradně Židé. Pohrdáte-li Palestinci, přečtěte si knihu Nebudu nenávidět nebo odjeďte do Palestiny a zkuste měsíc žít jako Palestinec. Bojíte-li se zklamání, vězte, že nemáte co ztratit, jen své okovy, strach, nenávist a frustraci. Pouta omezující naší svobodu nejsou jen ekonomická a vnější, mnohem horší otrokář se skrývá uvnitř nás. Právem ho nenávidíme v těch druhých, ale k naší škodě často nevidíme v sobě. O iluzi vnímání tohoto světa hovoří i PhDr. Miroslav Světlák, Ph.D. z Ústavu psychologie a psychosomatiky. ZDE

Nejjednodušší a nejspolehlivější proměnu světa nezařídí nově zvolený prezident, parlament či nejnovější bojové vozidlo pěchoty, ale proměna vlastního nitra. Hluboce pravdivé je ono „chceš-li změnit svět, změň nejprve sebe“. Až totiž změníš sebe, sejmeš brýle mámení, poznáš svou skutečnou svobodu a uvidíš svět jinak. Pak bude šťastnější nejen svět, ale i ty.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!