Mainstreamoví ekonomové samozřejmě budou nad útlou knížečkou profesorky Margrit Kennedyové kroutit hlavou. Ovšem my neočekáváme nic jiného. Jiný názor se přece nepřipouští, přečteme-li si recenze ekonoma rakouské školy, například ZDE.

Ten sice kritizuje, ale nedává odpovědi na přesně vyčíslené a cílené studie, ze kterých Margrit Kennedyová vycházela - že totiž úrok a složený úrok obsažený v cenách a daních je nástrojem přerozdělování od stále chudší vrstvy ke stále menšímu procentu lidstva. Nakonec historicky bezprecedentní stupňování nerovností mezi jedním procentem elity ovládající finance a 99 procenty populace světa potvrzuje řada ekonomů z akademické sféry, stačí připomenout dílo Thomase Pikettyho Kapitál ve 21. století.

A to se už Margrit Kennedyová ve své knížce nezabývá teorií vzniku a funkcí peněz, úlohou centrálních a obchodních bank, které mají moc vytvářet bez kontroly peníze prakticky z ničeho, půjčovat je za úrok a vytvářet tím trvale v pravidelných časových intervalech krize, vedoucí ke kolapsu systému provázeného většinou válkami.

Margrit Kennedyová se ve své práci opírá o výsledky zkoumání dalších alternativních badatelů jako Helmuta Creutze, Richarda Suhra, Bernarda Lietauera, ale zejména Silvia Gesella. Všechny poznatky z této oblasti vedly k rozmachu paralelních a regionálních měn po celém světě a osvědčily se jako záchranné lano v případě zhroucení finančního systému. Nakonec i pro Řecko by bývalo řešením, kdyby se v zemi rozšířila kromě eura i paralelní měna, jak navrhoval bývalý řecký ministr financí Yannis Varoufakis.

Margrit Kennedyová předkládá odvážně i jiné modely peněz, které mohou být diskutovány, které jistě ale budou označeny akademiky vychovanými v duchu neoliberální ekonomie za kontroverzní. Nic nám ovšem nebrání v tom, abychom o nich diskutovali.

Neoddiskutovatelným faktem je, že dnes nemáme žádné právo rozhodovat o našich penězích a nemáme tvorbu a používání peněz pod demokratickou kontrolou. Nastavit decentralizovaný ekologicky únosný obecně prospěšný model fungování ekonomiky však bez změny paradigmatu ohledně úvěru a úroku a funkcí a emise peněz obecně není myslitelné. O tomto tématu se v právě podepsaném závěrečném dokumentu OSN v boji proti hladu, udržitelnosti životního prostředí a míru Agendě 2030 nic nedozvíme.

Právě v dnešních dnech se ukazuje, že úrok jako nástroj alokace kapitálu do reálné ekonomiky nefunguje. O tom není pochyb. Navrch mají spekulanti a lichváři. Tam, kde by peníze byly potřeba, tam chybí. Odsávání bohatství světa v rukou penězoměnců pokračuje nebývalým tempem.
Nemusíme se vším, co navrhuje profesorka Kennedyová, souhlasit. Musíme však alespoň o jejích návrzích diskutovat a pokusit se s nimi experimentovat s cílem získání empirických poznatků.
Malá knížka s velkým obsahem pro všechny nezasvěcené, která vám otevře oči.

Knihu OCCUPY MONEY MŮŽETE OBJEDNAT ZDE


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 250 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!