Naší "pražské kavárně" se tak trochu ulevilo. Nový americký prezident totiž nehodlá rušit NATO, dokonce jej ani upozadit, jak se zdálo z jeho předvolebních i povolebních projevů. NATO bude! Pakt rozsévající demokracii po celém světě prostřednictvím ocelových ptáků, z nichž ovšem nepadají obyčejné výkaly, nýbrž bombové výdobytky naší civilizace, která tak ukazuje svou naprostou převahu nad tmou islamismu a jiné neamerické činnosti, byl, je a bude. To jsme si ovšem oddechli, protože takový pakt zajišťuje stabilitu po celé Zemi, rozuměj, zajišťuje koryta právě těm, co u nich spokojeně mlaskají. Což je samozřejmě dobré pro všechny, i pro ty, co nemlaskají a od koryt jsou poněkud odstrčeni, ovšem jen natolik, aby je mohli našim vedoucím čuníkům pilně plnit. Proč je to dobré i pro lid obecný, pracující a daně platící? Protože střídání u koryt není vždy prováděno sametově, nýbrž často velmi hrubě, ba krvavě. A jak se říká, když se kácí les, lítají třísky. Nikdo si pak nemůže být jist ničím, třísky zasáhnou i pašíky věrné jakémukoliv režimu, bez ohledu na to, z kterého směru přichází. Revoluce se tedy nekoná, NATO nám nadále bude zajišťovat tolik potřebný klid na práci. Budeme jej potřebovat, protože první část prohlášení o telefonátu Trumpa s Merkelovou, kdy se oba shodli na „zásadním významu Severoatlantické aliance pro mír a stabilitu ve světě“ doplňuje část druhá, která je ovšem podstatou celého sdělení :

Členské země by ale měly spravedlivým podílem přispívat k zajištění kolektivní bezpečnosti, uvedli oba státníci ve společném sdělení po telefonátu

Více zbrojení, více válek, více zisků

Jde prostě o to, aby členské země NATO prostřednictvím nákupu zbraní platily vyšší výpalné vítězné mocnosti, Spojeným státům americkým. Jak praví název jedné z knih i heslo laureáta Nobelovy ceny, Miltona Friedmana, Za vším hledej peníze.

NATO je důležitým nástrojem prosazování zájmů USA. A zájmem Spojených států je, abychom od nich kupovali zbraně. Proč by dobří američtí hoši měli střílet na Rusy na tisíce mil vzdálené hranici Ukrajiny či Litvy? A není v zájmu USA to, co vždycky, totiž dodávat zbraně obou stranám konfliktu? Vždyť tato politika jim vynesla první místo ve světě, proč jí tedy opouštět? Evropské vlády budou nakupovat zbraně o to víc, oč menší podporu budou z druhé strany oceánu cítit, to je přece jasné. Ať si bojují s Ruskem především sami, se svými zdroji a se svými lidmi.

A americký daňový poplatník? Jak toho nejprve vystrašíme a pak podojíme. Už jej není třeba strašit Ruskem, pro tento účel tu máme islám, terorismus, uprchlíky... a Čínu. Ta je přece řádným tradičním nepřítelem, neboť je na rozdíl od Ruska věřitelem Spojených států. Trump tedy drží prst na tepu doby a je navíc ztělesněním jak amerického, tak evropského snu. Snu, který se hlásí nejen ke křesťanství, ale i k judaismu, a v němž spolu s Trumpem vymítáme „oheň ohněm“. Snu, v němž jsme bohatí. Snu, v němž panuje náš Řád. Snu, v němž není místo pro chudáky, bezdomovce a přivandrovalce všeho druhu, kteří si za své bezdomovectví a bídu mohou sami. Někteří sice přišli o své domovy díky štědré nadílce ocelových ptáků placených i z naší práce, z našich daní, ale to není samozřejmě „naše věc“. Naší věcí je tvořit společnost zasněných lidí jdoucích vpřed, zpátky ni krok. Tam vpředu a jedině tam, je vysněný ráj, Eldorádo, zlatý důl, prosperita a HDP vyšší o 3,15 %. Meziročně prosím. Ano, až tak daleko to můžeme jako lidé a jako národ dotáhnout. Není to úžasný svět?

Válka bude

Ano, „válka musí bejt“, jak pravil Švejk předtím, než jej odlifrovali do blázince. Ovšem než z něj vylezl, miliony mladých chlapců mašírovaly položit život za císaře pána a jeho rodinu. Bojovali, protože jim to nařídili. Zabíjeli „ty druhé“, protože snili sen vítězů. A nebo se jen prostě báli vzepřít. Ostatně mnozí z těch, kteří se vzepřeli, skončili jako zrádci císaře pána před popravčí četou nebo na šibenici. Těch ovšem bylo opravdu málo, drtivá většina bojovala za císaře pána statečně až do roztrhání těla. Jen Čechů v té první válce bylo více než milion, a tedy mnohem více než třeba Američanů, kteří ovšem stáli na opačné straně zákopů. Přestože za Rakousko-Uhersko, které bylo ve válce i s Amerikou, padlo více než sto tisíc Čechů, kouzelnictvím Tomáše G. Masaryka jsme se stali z vůle Američanů vítězným národem po jejich boku.

A proč tyto známé skutečnosti připomínat právě nyní? Protože sen, který sníme, nás vždy neomylně přivedl k válce. K válce, která nespadla z nebe, ani jí nezpůsobil či nedopustil zlý bůh, ale kterou jsme vedli navzdory Bohu, navzdory člověku, proti Zemi a celému lidstvu. K 1. světové válce, proti níž předem bojovali tisíce osvícených pacifistů, mezi nimiž měla významné místo i první nositelka Nobelovy ceny, pražská rodačka Bertha von Suttner, rozená hraběnka Kinská. Jejím nejúspěšnějším dílem byl román „Odzbrojte!“, jehož název přesně korespondoval s úsilím kolem ní shromážděných pacifistů, i když byl v rozporu se stanoviskem mnoha jiných lidí usilujících o mír, například jejího přítele Alfréda Nobela. Ten se naopak domníval, že míru lze dosáhnout díky odstrašujícímu efektu zvýšeným zbrojením a vynálezy děsivějších zbraní. Nobel a jeho názorově spřízněný okruh si myslel, že světová válka je prakticky vyloučena, protože je jasné, že by si vyžádala statisíce a možná i miliony obětí. Ukázalo se však, že i když se některým státům a jejich mocnářům do války nechtělo, stali se nakonec obětí svých snů a svého řádu věcí a válka vypukla. Odstrašující efekt prostě nefungoval, nebyl dost silný. Zdá se, že lidská nenasytnost a hloupost nemá mezí a jak nás přivedla ke světové válce první, tak nás dnes neomylně přivede i k té třetí. Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne a tak dlouho se zbrojí, tak dlouho se soupeří, tak dlouho se sní o bohatství a vítězství, až přijde válka, Armagedon. A zbude-li čas na otázku „Kdo to způsobil?“, nabídne se sama odpověď „Kdo, ne-li my, kdy, ne-li teď?“


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!