Naše starší články o výrobě a rozvodech alternativní energie jely na zelené vlně, neb jsme progresivní a proti další stavbě jaderných elektráren. Tato monstra jsou tak drahá, že se dnes už v rozvinutých zemích prostě nevyplatí a slouží jako vyděračská zbraň jak pro jadernou lobby, tak pro teroristy. Občan pak zaplatí obojí, první jen peněženkou a druhé životem svých a dalších generací. Klikněte si na heslo "Fukušima" a máte jaderný horror v balíku. Základní články k alternativní energii jsou následující:


Hlavně poslední článek je velice důležitý a citujme z něj klíčovou část o soběstačnosti a sociální energetice.

Je to rozhodnutí o bytí a nebytí občanské společnosti. Nejde o nic menšího než o naši svobodu a demokracii. K rychlému, časnému a spravedlivému přechodu na dostupnou obnovitelnou energii může dojít pouze s větší mírou demokracie, která vyžaduje, aby občané, komunity a široká veřejnost měly skutečný hlas v rozhodování.


A nyní se podívejme na zajímavý spor o tzv. "chytré elektroměry", který běží ve Francii. Lidé jsou nejspíš stále pitomější, ale jejich hračky mají být stále chytřejší. A ty stále chytřejší hračky a přístroje jsou naprosto skvělé věci na fízlování privátní sféry. Stačí si zapnout mobil nebo počítač nebo TV napojenou na internet i se zabudovanou kamerou a mikrofonem, a je to jasné.

Nové elektroměry a občanský odpor

Začalo to nevinně, jako vždy. Francouzské čezko (EDF) chce zavést do domácností nové elektroměry, které jsou naprosto přesné, jsou řízené na dálku, umožňují zavést nejrůznější tarify. Tak pomohou okrást lidi tím, že je zatíží novými sazbami a donutí je šetřit energii. Tím se zvýší účty za elektřinu a přitom se sníží spotřeba energie v době, kdy Francie musí začít likvidovat nebezpečně zastaralé jaderné elektrárny. Zelení a tamější čezáci jsou pro nový elektroměr, vláda samozřejmě také, protože EDF a rozvody Enedis jsou státní podnik. A nové elektroměry zásadně fedrují i velké korporace. Elektroměry Linky a Gaspar představují systém tzv. "chytré" nebo "inteligentní" sítě budoucnosti, protože fungují oběma směry mezi odběratelem energie a dodavatelem. Viz občanské video.


Inteligentní elektroměry v době korporátního kapitalismu nevyrábí stát, ale velké nadnárodní korporace. Tak se podívejme, kdo je hlavní gestor nových elektroměrů. Nikoliv francouzská státní firma, jak by to člověk čekal od státního čezu, ale americká firma Itron. A tito borci jsou opravdu "smart". Jen se podívejte, koho si pustíte do baráku s novým elektroměrem. Viz schéma francouzských kritiků tohoto fízlovacího systému .Takže firma Itron patří do nejlepší společnosti US-výkvětu spolupracujícího s hlavní fízlovací agenturou USA. A komu to nestačí, tak ať se podívá na náš článek Boom privátních firem v USA fízlujících pro stát. Takže na nebohém Novákovi lze vydělat dvakrát. Jednou to zaplatí přímo a podruhé ze svých daní na boj proti sobě samému jako potenciálnímu teroristovi. A kouzlo tkví v tom, že podle obrázku jej bude ve Francii přímo fízlovat americká NSA. A nadšený Novák to bude platit jako odběr elektřiny, vody a plynu. A stejná NSA mu vypne barák na dálku přes francouzské poskoky, když bude třeba. A nyní se podívejte, jak tento potenciální fízlovací systém funguje vcelku, tj. pro trojí odečet vody, plynu a elektřiny.Klíčový prvek fízlování je v tom, že lze on-line zjistit odběr elektřiny, a dokonce i typy použitých zařízení. Takže nejspíš nebude problém odpojit můj byt v momentu, kdy na PC píši tento článek. Francouzská vláda se brání tím, že úřad pro ochranu dat nařídil pouze trojí odečet dat a tyto přesné on-line údaje prý odečíst nejde. Občanští aktivisté a některé obce tvrdí opak a začaly jednat. Obce jsou velmi důležité, protože správa elektroměrů ze zákona spadá pod pravomoc obcí. Pokud se zavede nový systém, tak data jsou wifinou typu mobilu přenášena přímo do centra a obce jsou mimo hru. A jak je vidět ze struktury interesovaných korporací, ze hry je dokonce i Francie jako stát. Podle aktivistů je problém i v tom, že tyto sítě lze poměrně jednoduše haknout.

Občanská neposlušnost při zapojování nových elektroměrů

Když stát a korporace něco doopravdy chtějí (válku, pokrok, a hlavně zisk), tak nejprve dělají propagandu, pak i lžou, když je potřeba. V dalším kroku prohlásí občanské aktivisty za výrobce falešných zpráv proti těm korporátně-pravdivým dezinformacím, pak za nepřátele demokracie a pokroku, a nakonec za nepřátele státu. V případě systému Linky a Gaspar toto všechno už ve Francii proběhlo. Poslední represivní krok se stal úplně nedávno, začátkem srpna. Aktivista Stéphane Lhomme byl 10 let učitelem a pak se angažoval po Černobylu proti jaderným elektrárnám. Nyní byl za aktivismus proti fízlovacímu aparátu Linky obžalován jinou, velmi zajímavou neziskovkou UFC-QueChoisir, která tzv. "brání" zájmy spotřebitelů elektřiny. Korporace a státní aparát umí použít neziskovky stejně dobře jako aktivisté. A stát řízený korporacemi těmto korporátně řízeným neziskovkám rád pomůže, když je potřeba.

Naštěstí na druhé straně fronty existuje skupina slušných právníků pro státem a korporacemi pronásledované neziskovky jménem Artemisia Lawyers. Tato stejně dobrovolnická skupina občansky angažovaných právníků vydala pro pro jednotlivce a pro obce odmítající nové elektroměry tuto sadu právních instrukcí, jak postupovat v případě odporu. Podívejte se na aktivistické video, které jménem elekromagnetického smogu šířeného v domácnosti blokuje zavedení nového elektroměru. Starý elektroměr se jednoduše zamřížuje železnými tyčemi za 50 euro. Pokud je elektroměr v baráku nebo na soukromé zahradě, je to ve Francii zcela OK. Odečet se umožní, to není problém.


Takže to shrňme odkazem na článek Plíživá destrukce demokracie a nástup korporátního fašismu. Pokrok v robotizace, zavádění tzv. "smart" zařízení do domácnosti a využití umělé inteligence má dvojí tvář. Na jednu stranu je technologickým pokrokem a nese zisk daný efektivitou a technologickým skokem. Na druhou stranu vytváří společnost velkého bratra, protože korporace si koupily politiku a politiky. A korporace na tento vcelku drobný výdaj mají lobbistické fondy a dnes i celé partaje, protože to zásadně potřebují. Viz článek Proč korporace potřebují stát. Plošné fízlování občanů jménem nezadržitelného pokroku musí být nějak zákonně ošetřeno, protože ničení demokracie v režimu korporátního fašismu musí běžet demokraticky. A od toho máme vládu a parlament, aby nám tuto drobnost zařídily jménem pokroku a boje proti terorismu. A zelené ideologické mozky všeho druhu tomuto "inteligentnímu" fízlování budou nadšeně tleskat, protože se ušetří energie. Být zelený a být demokratem, to dá fušku, a u nás v systému korporátního fašismu dokonce dvojnásobnou.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 500 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!