Toto úterý, 6. 10. 2015, vydal Court of Justice of the European Union (CJEU) v Lucembursku klíčové rozhodnutí nazvané The Court of Justice declares that the Commission’s US Safe Harbour Decision is invalid. Jde o dosti drtivý úder pražské kavárně a všem milovníkům US-demokracie, klikněte si na odkaz obsahující usnesení soudu. Evropská unie již nepovažuje Spojené státy za "bezpečný přístav" (safe harbor) pro data. Fízlovací spolek zvaný Národní bezpečnostní agentura (NSA) byl po informacích Edwarda Snowdena deklasován na zločineckou agenturu.

Snowden odhalil v roce 2013, že NSA si tvořivě upravila oddíl 702 zákona Foreign Intelligence Surveillance tak, že fízluje kohokoliv a kdekoliv. Tento program je známý pod jménem "Upstream". NSA není povinna prokázat pravděpodobnou příčinu trestného činu před soudem nebo před soudcem zkoumajícím oprávnění sběru dat. Další program z bloku 702 nazvaný PRISM, výslovně sbírá komunikaci zacílenou na jednotlivce od poskytovatelů, jako je Facebook, Yahoo a Skype.

NSA podle rozhodnutí soudu umožňuje tak rozsáhlé intervence státní moci do svobod občanů, že vláda USA porušuje základní lidská práva. Tím pádem CJEU prohlásil za neplatnou mezinárodní dohodu o obchodním sdílení dat, kterou USA fedruje. Vláda USA řekla, že všechno, co dělá, je v naprostém pořádku i podle norem EU, viz její obranu během soudního řízení. Soud dospěl k názoru, že v případě konfliktu mezi ochranou lidských práv a národní bezpečnosti USA, zvítězí zájmy "národní bezpečnosti" a tím dochází k porušování lidských práv evropských občanů. Tento stav je z hlediska soudu nepřijatelný pro země Evropské Unie, které mají jinou právní kulturu než USA. Snowdenovo odhalení dostalo potvrzení na nejvyšší soudní úrovni EU. Trapnost a politická degenerace medií a EU-politiků, včetně Evropského parlamentu, je v tom, že tento průlomový rozsudek prakticky nikdo nezmínil a nekomentoval.

Shrňme z našich starších článků základní důvody, které vedly nejvyšší evropský soud CJEU k rozhodnutí podporující nekompromisní obranu lidských práv v kauze bezpečnosti dat evropských občanů a firem:

  1. Vláda USA monitoruje i provoz na velkých serverových stanicích (tzv. cloud storage), přes které běží citlivá data velkých evropských firem. Jejich obchodní zájmy jsou tedy přímo ohroženy.
  2. Velkou část špionáže vůbec neprovádí vládní agentury, ale kontraktované soukromé firmy jako např. ona firma Booz Allen Hamilton, v níž pracoval právě E. Snowden. Co tyto firmy se získanými daty dělají, je naprosto nejasné a neprůhledné. Kvůli globálnímu přenosu dat se tedy fakticky stalo, že evropský zákon o ochraně dat je ve skutečnosti neúčinný. EU legislativa v tak závažné věci nesmí být k smíchu, proto musí se Spojenými státy vážně jednat.
  3. Aktivistické weby potvrdily, že v několika dokumentovaných příkladech byly tyto špionážní instituce využity k tomu, aby místním úřadům dodaly údaje o různých veřejných aktivitách. Soukromé špionážní agentury tedy slouží k potlačování demokracie.
  4. Ředitelé těchto firem jsou bývalí vysocí politikové, generálové a vedoucí úředníci v CIA. Skrze mechanismus tzv. "otočných dveří" (revolving door) volně pendlují mezi soukromým a státním sektorem. Vzniká začarovaný kruh politického a soukromého lobbingu a tím se koncentruje moc jednoho procenta nad celou společností za pomocí státního aparátu.


Psali jsme o tématu
Jak vláda USA donutila internetové giganty ke špionáži
Skandál kolem odposlechů v USA znepokojuje EU
Jak NSA odposlouchává všechny a nikoho
NSA pěstuje MYSTICký vztah k realitě
Snowden zase otevřel kufr, tentokrát fízlovali Britové
Boom privátních firem v USA fízlujících pro stát
Občanský hold Snowdenovi, osobnosti roku 2013


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 400 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!