V krajských volbách 2008 obsadila sociální demokracie všechna hejtmanství vyjma Prahy ČSSD. Ve volbách letošních nezvítězila zdaleka tak drtivě, přibyla jí těsná konkurence komunistů. Odpovídá tento výsledek skutečnému odrazu voličských preferencí? Pokud jde o absolutní počty hlasů, zjistíme, že je vše trochu jinak.

Na volebním webu Českého statistického úřadu volby.cz najdeme přesné údaje. Sociální demokraté získali v letošních volbách o 422 758 hlasů méně než ve volbách předešlých. Komunisté získali navíc 100 000 hlasů. ODS volila polovina voličů oproti roku 2008, o 40 tisíc hlasů posílila KDU-ČSL.

Levice tedy v letošních volbách přišla o obrovský počet voličů. Pokud by se nálada společnosti jednoznačně přesunula k dramatické touze po změně, voliči by pravděpodobně nezůstali doma a podpořili by levicové strany markantněji. Pravicový volič rezignoval, levicový z popela nepovstal.

Jediným vítězem krajských voleb se stali lidovci. Jejich mladé vedení dokázalo přitáhnout pozornost a nastartovat lidoveckou naději na vstup do parlamentu v budoucích parlamentních volbách. Zvyšuje se tak naděje na složení sociálně-křesťanské vlády v podobě, jakou si přál jeden z nejvýznamnějších státníků naší politiky – Josef Lux.


Chcete-li aktivně diskutovat, musíte se zaregistrovat.
Diskuzní fórum rubriky "Z domova" najdete zde.