Předchozí část Transatlantičtí ilumináti v Bruselu II: Krize výroby a financí sledovala politicky osvíceného děžurného, který vydal příkaz, aby se v baráku topilo propan-butanovými bombami. Naše rodinná dílnička na dvoře se dostala do prvních vážných problémů. Jenže mužik přišel nikoliv z městského, ale z krajského školení, začal svítit zeleně a rozjel akci zvanou "Zelený úděl".

Tak se podívejme, jestli to naše dílnička vůbec přežije. Na úvod opět důležitý kontext, tentokrát ze slavné Cimrmanovy hlášky "Navrhuji sníst psy." Jak víte, náčelník výpravy ty stravní dávky zapomněl vynásobit dvěma. Ale ujistil živé přítomné u Severního pólu, že už se to příště nestane. Takže máme dvojí strategii Zeleného údělu, jednu danou v EU a druhou v Číně. Ta v EU, bez vynásobení dvěma, je zajímavější, a je třeba ji rozdělit do tří etap.

1. Rozštípali jsme lyže aneb Není větrníků

Podle prvního a druhého článku o EU-iluminátech v Bruselu je jasné, že jsme v nejvážnější krizi EU za dobu jejího vzniku. Předešlé krize byly o růstu, tato je o cestě lumíků do záhuby. V případě krize máte nejprve zachránit lidi (udržitelná ekonomika); pak začít tvorbu zisku (investice); a zatřetí tyto investice rozumně utratit vzhledem k budoucnosti (Green Deal). Jenže my jsme už rozštípali lyže a v plénu je návrh - sníst ty psy. Takže první obrázek ukazuje, jaké jsou oficiální eko-cíle EU.Cílem je snížit emise CO2, což je sice ušlechtilé, ale jde o hodně sporný parametr klimatických změn. Jak dále uvidíme, hlavně to souvisí s činností lobbistů nejsilnější EU-skupiny koncernů s fosilními palivy. O tom, jak najednou tyto koncerny zezelenaly, byl článek Zelený úděl II - Komu se zelení na poli ekologické pomatenosti. Cíle na snížení CO2 v rámci EU-údělu jsou tyto.Takže máme snížit emise o cca 3 tis. miliónů tun. Pro srovnání: Pozemní sopky dělají tak 1000 megatun CO2 ročně (ZDE). EU návrh by asi eliminoval vliv sopečné činnosti během těch 30 let, pokud by byla na současné úrovni. A nyní se podívejme na sektory zelené elektrické energie, které od roku 2021 jdou z jedné krize do druhé. Vůbec nezmiňuji problémy s takto „nekvalitní“ elektřinou, s jejím skladováním a přenosem. Výbornou analýzu v pro USA přímo z terénu najdete (ZDE).

Podíváme se pouze na kvantitativní ukazatele spojené s výrobou v rámci tzv. obnovitelných zdrojů. Ty z velké části vůbec obnovitelné nejsou, kvůli obtížné a energeticky náročné recyklaci. Pokud i naši neoliberální ekonomové jako Kovanda otočili kabát a nyní vykřikují, že zelené investice se hroutí (ZDE), tak na tom asi něco bude. Tady to máte černé na bílém od analytických investičních firem. Společnost Wind Europe uvedla, že investice do větrné energie v Evropě v roce 2022 klesly, přičemž objednávky větrných turbín meziročně klesly o 47 %. Je to pokračování sestupného trendu, protože objednávky od prvního čtvrtletí roku 2021 klesají. Hádejte proč, můžete ukrajinsky dvakrát. Tady je klíčová tabulka.Marže EBIT je zásadní ukazatel, je to provozní zisk z reálných tržeb. Tato marže umožňuje investorům pochopit skutečné obchodní náklady na provozování společnosti, protože zahrnuje i náklady na amortizaci v podniku. Nižší marže EBIT naznačují nižší ziskovost společnosti. Jak sami vidíte, hlavní EU-větrníkáři jsou hluboko ve ztrátě, protože provozní náklady stouply o cca 20 % na přímých vstupech. A navíc nejsou EU-dotace, protože ty šly na proxy-válku s Ruskem na Ukrajině. Nové větrné parky např. v Severním moři se nebudují, citované firmy propouštějí lidi a omezují výrobu. Němci navíc zavřeli jaderné elektrárny, ruský plyn do plynových nemají, a tak začali topit uhlím od Tykače a spol. Česko dělá rezervní energii pro Německo, kolonie musí makat, když je eko-zle. Takže jsme rozštípali lyže, výborně, zatopili jsme. A teď se podívejme, jak je to s jezením těch psů.

Začněme z Afriky, o kterou přece šlo, protože my ji ušlechtile zachraňujeme. Klimatičtí aktivisté kritizují nedávno zahájenou iniciativu Západu nazvanou Africa Carbon Markets Initiative (ACMI) a tvrdí, že není schopna splnit své stanovené cíle pro kontinent a místo toho podkopá úsilí o snížení emisí skleníkových plynů přímo u zdroje. Kvalitní organizace zaměřená na klima Power Shift Africa přirovnala ACMI k vlku v beránčím rouše, který vytvoří řadu nových a vážných problémů, aniž by projekt poskytl nějaké skutečné výhody. Celá zpráva je (ZDE). O co velkým globálním znečišťovatelům ve skutečnosti jde, když zavedli burzu s emisními povolenkami?Jednoduše jde o toto:

  • Nelze exaktně stanovit reálnou ekonomickou cenu emisí, takže je to podvod.
  • Korporace si zavedly burzu emisí proto, aby se zbavily odpovědnosti za následky znečišťování.
  • Znečišťovatelé jen převedou problém ze Západu do rozvojových zemí, kde už není vidět, viz citovaná Afrika.
  • Peníze, které se tím vydělají, si vezme prodejná EU nebo prodejné národní vlády. Pak je formou korporátních dotací, daňových úlev atd. zase odevzdají hlavním znečišťovatelům.
  • Všechno to zaplatí chudí lidé, jako obvykle.

A o to jde, je to začarovaný kruh. Podívejte se na současnou debatu kolem ERÚ, kdy to Fiala musel řešit obvyklým politickým lhaním. Nárůst regulované části ceny elektřiny pro domácnosti se chystá o 71 procent (ZDE). Celkově regulovaná část ceny elektřiny zdraží v průměru z 1984 Kč na 3393 Kč/MWh s DPH. Zatímco letos je podíl regulované složky ceny na celkové ceně elektřiny 23,3 procenta, tak příští rok by to mohlo být 40 procent. Takže korporace si zavedly další daň na energii, která jim jde do kapsy. A nemusí nic dělat, jen si kupovat politiky a EU, což dělají preventivně a pořád. Jestliže ExxonMobil je pro povolenky, tak je to jasný podvod. A jak nobelista ekonom William Nordhaus (82 let) kouzlil s povolenkami a emisemi, o tom už dnes píše i normální tisk (ZDE). Jeho woodoo s modelováním klimatu je nyní oficiální eko-náboženství, protože korporacím vynáší miliardy.

3. Ale náčelníku, my žádné psy nemáme... No právě

Psy nemáme, ale chudé plátce daně, to ano. A EU-ovčany je třeba ostříhat. Navíc je dnes jasné, že náhrada e-aut za spalovací motory by znamenala, že se kompletně vyplundrují všechny zásoby kobaltu, lithia a vzácných zemin na Zemi. Ale to nevadí: reálné budoucí generace přece korporace a vlády nezajímají. Máme ty emisní cíle a musíme živit burzu s povolenkami. Tak se podívejme, co se s těmi povolenkami reálně děje, viz toto video.


Zvýšení ceny energie odnesou ti nejchudší, jako obvykle. Tady jasně vidíte, že v USA chtějí světoví znečišťovatelé celý podvod s povolenkami jen proto, aby na konci dostali od vlády beztrestnost za znečišťování. To je stejné jako očkování proti kovidu, kde se jim to doopravdy povedlo na výbornou. A nyní na závěr velmi dobrý film, který to vysvětluje podrobně a pro lidi.


A hlavní dopad budou mít povolenky na chudé lidi, viz český model zvýšení cen energie. A korporace dostaly bič na každého. Budou moci libovolně určovat ceny emisí a naše peníze si budou formou daní cpát do kapsy. Zde platí staré heslo, kvůli kterému se vzbouřili osadníci v USA proti Británii: No taxation without representation! Koho zajímá podrobný popis nákladů a nemožného přechodu na zelenou energii globálně, podívejte se na tuto studii (ZDE).

Ono to vypadá, jako kdybyste chtěli sníst mne … aneb Smutný závěr

A o tom to je. Čína dělá úplně odlišnou eko-politiku, a úspěšně. Je to kombinace vysokého high-tech, sázka na železniční dopravu, má super připravenou vysoko-napěťovou síť na přenosy nárazové zelené energie, cíleně zalesňuje poušť, přesně dotuje a financuje užitečné programy a sleduje jejich plnění a rentabilitu. Export větrných turbín, solárních panelů a e-aut je nezadržitelný, protože je dělají díky laciným surovinám a ruským energiím asi o třetinu laciněji než v EU. Na závěr se podívejte na reálnou tabulku plnění eko-cílů daných vládou v Číně, a to je prakticky současný stav.Zato s EU to dopadne jak s tou krávou na titulce. Důvod je jednoduchý: Vládnou nám eko-ilumináti a zapomněli to vynásobit dvěma.Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!