Nechci psát přímo recenzi na film Oppenheimer, ale pouze zmínit dva střípky, které mě i po měsíci od zhlédnutí zůstaly v hlavě. Film jsem viděl v Imaxu, jelikož je to prý v případě možnosti povinností. Nicméně u mě se žádné opojení úžasným vizuálem ani audiem nekonalo. Takový film klidně zvládnete i na obyčejné televizi a mnoho zážitků neztratíte. A teď k těm střípkům.

Střípek první

V průběhu filmu a vývoje atomové bomby padl ve vědecké komunitě názor, že by výbuch mohl vést k řetězové reakci, kterou by nešlo zastavit a tedy shořela by atmosféra, život na Zemi by vymizel a nikdo neví, kam až by ta destrukce sahala. Nakonec se vědci a zejména politici shodli na tom, že to risknou, i když šance na takovou apokalypsu rozhodně není nulová. Film končí větou Oppenheimera, že se obavy naplnily, jelikož řetězová reakce byla spuštěna a zřejmě se jí zastavit nepodaří.

Střípek druhý

Oppenheimer po použití jaderné bomby při návštěvě u prezidenta USA, Trumana, nabádal k mezinárodní kontrole atomových zbraní a výzkumu v této oblasti (ano, jde o téhož Trumana, který coby senátor USA v rozhovoru pro NewYork Times 24.6.1941 po napadení Sovětského svazu hitlerovským Německem prohlásil:

USA by měly v této válce vždy podporovat toho, kdo zrovna prohrává, protože čím více německé a ruské krve vyteče, tím lépe
). Oppenheimer Trumanovi argumetoval mimo jiné tím, že Rusové mají také talentované vědce, zároveň disponují zdroji a dříve nebo později bombu vyvinou také. Na to Truman Oppenheimera poučil:
Prozradím Vám, kdy Rusové vyvinou jadernou zbraň. Nikdy.

Závěr – poručíme větru dešti, radiaci

Rusové nevyvinou jadernou zbraň nikdy, Ukrajina vítězí, použití jaderných zbraní se nebojte (atombaba Drábová to má pod kontrolou), navíc budeme mít svoje atomové bombardéry (ty má pod kontrolou Černochová s tankem v kabelce). Strach je špatný rádce, poručíme větru, dešti, radiaci a se zvoláním „Sláva Ukrajině, hrdinům SS Galicia sláva!“ se vlka ani medvěda nebojíme, máme pro strach uděláno, potomci ukrajinských bohatýrů Chmelnického, Bandery a Zelenského jdou s potomky husitů vpřed jak pomsty hrozný val. Směr Moskva!


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!