Co je "Surovikinův val"?

Jedná se o obranný systém, jehož první linii tvoří desítky opevněných palebných chodeb, včetně hlubokých minových polí a pozemních bariér. Vybudování této linie, která se táhne několik desítek kilometrů hluboko, trvalo téměř osm měsíců. Spoléhá se na dobře rozvinutou dopravní a logistickou síť s křižovatkami a vojenskými sklady. Krátké logistické trasy umožňují ruským ozbrojeným silám rychle převádět rezervy z jednoho sektoru do druhého, aniž by byla ohrožena bojová připravenost v první linii. To znamená, že když nastane potřeba posílit palebnou sílu či obranné kapacity, je možné to udělat bez stažení vojsk z jiných sektorů.

Jak je zpevněna obranná linie?

Obrannou linii podporuje silné seskupení dělostřeleckých a vzdušných sil, včetně útočných vrtulníků Ka-52 a pozemních útočných letadel vybavených naváděnými bombami FAB-250/500. V případě průlomu mechanizované skupiny UAF je letectvo schopno podporovat pozemní síly operací v tzv. "kolotoči". Vrtulníky zasahují pozemní cíle, útočná letadla a bombardéry dosáhnou výšky na shoz klouzavých bomb, pak se znovu zapojí helikoptéry a cyklus se opakuje. Mezitím údery na týl útočících skupin UAF v Orechově a Velké Novosilce ukazují, že ofenzíva UAF má omezenou protivzdušnou obranu. Systémy protivzdušné obrany středního a krátkého dosahu jsou buď rozmístěny hluboko vzadu, nebo jsou používány v přední linii velice málo. V důsledku toho je velká část vyššího velitelského personálu zničena vzadu, což brání velení a řízení a v důsledku toho zpomaluje tempo ofenzívy.

Jak funguje "pružná obrana"?

Soudě podle dynamiky ofenzívy velení UAF nepochybně počítalo s rychlým průlomem a přechodem z útoku do manévrovací války. Za tímto účelem byla naplánována řada úderů na kontaktní linii, včetně hlavních útoků a několika odklonů. Těmto úderům čelila kombinace taktiky známé jako "elastická obrana" a dělostřelecké seskupení, posílené vzdušným pozorováním a korekcí palby. Ruské pozemní ozbrojené síly stále operují s relativně malými silami a další prvek boje, tedy operační a taktické rezervy, do bitvy ještě nevstoupil. V bojích o Pjatichatky v Záporoží či o Neskučnoje na jih od Doněcka je jasné, že ruské síly v případě průlomu jednotlivých skupin UAF nedrží každý metr obranné linie. V případě potřeby se stáhnou do rezervních pozic. Nepřítel, který se poté nachází na předem známých souřadnicích, je vystaven dělostřeleckým úderům, následuje protiútok a pozice se vrací pod kontrolu obranných sil. Soudě podle skutečnosti, že dva týdny po zahájení ofenzívy UAF nadále trpí ztrátami v důsledku dělostřelecké palby, jejich průzkumné a protibateriové schopnosti jsou buď neúčinné, nebo nedostatečné.

Jaký je výsledek ukrajinského útoku?

Ukrajinská ofenzíva probíhá více než dva týdny. Zatím byly pokroky UAF pozorovány pouze v šedé zóně, tedy na území nacházejícím se před hlavními ruskými obrannými liniemi. UAF nedokázala převzít kontrolu nad těmito oblastmi: každý pokus o konsolidaci a rozšíření předmostí vede k dělostřeleckým úderům a náletům, což nutí ukrajinské síly ustoupit a přeskupit se v rámci přípravy na nový útok.


Zdroj: voenhronika.ru ze dne 21.6., originál ZDE.