Naši presstituti a komentátoři války na Ukrajině nejsou jen hloupí, ale hlavně neuvěřitelně líní. Pořád slyším, jak si Rusové ostřelují Záporožskou JE, jak umírají hlady u Bachmutu a střílejí se tam navzájem. Takže Ukrajinci ze slušnosti z tohoto města ustupují, aby se tam Rusové nepostříleli kompletně. Ale nechme stupidností a imperiálního vlezdoprdelismu, který má už od Hitlera v protektorátu skvělou tradici. Podívejme na etapu "divné války", kterou po vzoru zmatených západních spojenců Hitlera nyní vede ruská "stavka", neboli generální štáb Ruské armády na Ukrajině.

Případ Wagnerovců

Jediný, kdo na ukrajinské frontě postupuje trvale a na nejtěžších úsecích fronty (Soledar, Bachmut), je žoldnéřská skupina Jevgenije Prigožina (viz ruská wiki). Přidal jsem interaktivní mapu o postupu Wagnerovců v oblasti Bachmutu od 10. února do 4. března.Tento sbor je neuvěřitelný, protože jej tvoří asi z více než třetiny naverbovaní vězni, kteří bojují společně s vysokými vojenskými profesionály, kteří se tam nechali najmout dobrovolně. První parta vězňů, která to po půl roce přežila, se nyní vrací s vydělaným žoldem do civilu jako svobodní občané. Slavný hit "Ljeto i arbalety" obletěl svět, cca 100 miliónů kliků na sítích a je oficiální hymnou Wágnerovců.


Tyto jednotky si před útokem sednou a proberou situaci. Každý se může vyjádřit k boji a velitel je povinen všechny vyslechnout. Po tomto sezení se už jde pouze vpřed a Ukrajinci to velice dobře vědí. Proto Wágnerovci rozšlapali housle Mozartovců. To byla skupina amerických žoldnéřů na druhé straně fronty, která od ledna utekla z bojových pozic na Ukrajině, a pro jistotu se úplně rozpustila.

Ruský generální štáb Wágnerovce tiše, ale zato velmi silně nenávidí. Kam přijdou, tam se hne fronta dopředu. Zato ruský debakl při útoku na Ugledar viděl každý a to v přímém ukrajinském přenosu. Proto štáb jednoduše přestal Wágnerovcům dodávat střelivo v požadovaném množství. Je pravda, že Rusové, kteří na jiných, již dva měsíce zaseknutých úsecích fronty vesele střílejí pánubohu do oken, také nedostávají všechno, co by chtěli. Jenže ruský štáb vědomě a zásadně porušil základní strategii danou v sovětských příručkách o vedení války. Kdo postupuje, ten musí být zásadně posílen, i na úkor ostatních. Prigožin se nechal vyfotit se svými padlými vojáky u Bachmutu/Artjumovska, kteří pokryli malé fotbalové hřiště. Přitom obvinil štáb z cílené destrukce jeho jednotek, protože nedostali požadovanou munici do děl a minometů za měsíc únor, kdy vedli ty nejtěžší boje u Bachmutu. Výsledkem bylo druhé slavné video, které nyní běží Ruskem. Je o tom, jak ruský genštáb bojuje ještě jednu válku extra, a to proti vlastním elitním jednotkám.


Song je výborný, protože nadává na ruský štáb, že sabotuje Wagnerovce, kteří vyhrávají. A tak se v Rusku nezávislí komentátoři znechuceně ptají, zda genštáb chce vůbec vyhrát válku, když ji vede tak podivným způsobem. Město Doněck je trvale pod ukrajinskou palbou, už od roku 2014. Ukrajinská armáda nyní bije americkými himarsy do nemocnic, veřejných budov a škol. Armády DNR a LNR by chtěly vytlačit Ukrajince alespoň z linie přímé dělostřelecké palby na město, což genštáb zatím ofenzívně nenařídil. Přitom je ukrajinská armáda prakticky zničena na přední linii fronty přímou dělostřeleckou a raketovou palbou, převaha je 8:1. Ukrajinské ztráty v první linii jdou do stovek mrtvých za jediný den. Takže "Donbasáci" mrznou v zákopech a doma jim umírají ženy a děti pod výbuchy himarsů, stejně jako na ukrajinské straně civilisté pod ruskou palbou.

Zatím se zdá, že Ukrajinci pod vedením NATO chystají chtě nechtě generální útok na Wagnerovci obklíčený Bachmut, což asi bude jejich druhý Stalingrad. Pak by přešlapování ruského genštábu dávalo nějaký smysl. Další důvod zamrznuté fronty a odložené zimní ofenzívy je příprava invaze NATO na západní Ukrajinu, kterou chystá Polsko. Pokud k tomu dojde, pak jsme v přímé válce s Ruskem. To se připravuje rozmést natovská vojska se stejným výsledkem, jako to udělali s Napoleonem a Hitlerem. Pak vejdou i jinak málo schopní ruští generálové do dějin, ale za cenu ohromných obětí. Západní Deep state v proxy-válkách oběti zásadně nepočítá, viz masakr ukrajinské armády u Bachmutu. Životnost na ulici zatčeného a pak v noci dovezeného brance na bachmutskou frontu je zhruba 4 hodiny. V noci ho dovezou přes obklíčené pozice na frontu, střílet neumí jako naši mladí, protože na vojně nikdy nebyl. Ráno vůbec neví, kde v zákopech vlastně je, a v poledne je už mrtvý. Tento "mlýnek na maso" běží proto, aby ukrajinská armáda mohla stáhnout své bojeschopné jednotky z města do výhodnějších pozic. Takže "divná válka" je proto, aby i ti neschopní ruští generálové dostali frčky a aby Zelenský nemohl vyjednávat s Ruskem o kapitulaci.

Proč vyhodili Eduarda Basurina

Pokud sledujete naše články o začátku občanské války na Donbase tak víte, že všichni slavní velitelé DNR a LNR již byli zavražděni (In memoriam legendárního velitele brigády Přízrak). Nyní začalo další kolo mrtvých duší, o kterém si všichni na Donbase vykládají nahlas. V létě 2022 zmizel z televizních obrazovek Eduard Aleksandrovič Basurin, který byl hlavním mluvčím donbaské armády a podával zpravodajství z fronty. Tento plukovník s lidskou tváří a inteligentním způsobem podávání informací byl velmi oblíben a patří k legendárním velitelům od roku 2014. Z vysílání byl exkomunikován proto, že oficiální zprávy z fronty nyní vysílá informační oddělení MO RF a generálporučík Igor Konašenkov. Inu snaží se, ten generálský mužščina, ale proti Basurinovi je to bída. Dne 11. ledna 2023 byl zveřejněn článek "Kam zmizel Eduard Basurin?". Tam se muselo vysvětlovat, že nebyl zatčen, že je na živu a zatím stále v armádě. Jenže ne na dlouho. Eduard Alexandrovič odmítl vysílat neověřené a zjevně smyšlené, propagandistické informace, které mu byly vnuceny shora. Vždyť poctivý voják nemůže divákům mluvit o dobytí míst, které ve skutečnosti ještě nebyly obsazeny, a o vylhaném zničení nepřátelské techniky. To po něm chtěli neschopní a zatím málo ofrčkovaní generálové z Moskvy. Tady to máte černé na bílém.


Jak vidíte dnes (13. 3.) tak Basurina vymazala z mediální mapy jak ruská vládní média, tak americký korporátní Youtube. Rozhovor najdete na ruském Dzenu (ZDE). K sledování ruských kanálů je obecně třeba prohlížeč Yandex. Dvojí cenzura ukazuje, že to asi bude pravda, viz Basurinův nový kanál na Telegramu (ZDE). Basurin patří k legendám boje za Donbas a nemá zapotřebí lhát na něčí objednávku. Takže logicky a nutně došlo k tomu, že nebyl zavražděn jako velká řada jeho kamarádů před ním, ale byl pouze vyhozen z armády. Dne 13. ledna 2023 bylo sděleno, ze ruské ministerstvo obrany uvolnilo plukovníka Basurina z funkce a propustilo jej z řad ruských ozbrojených sil. Dne 2.února 2023 vojenský korespondent Alexandr Sladkov potvrdil, že Eduard Basurin, zástupce náčelníka lidové armády Doněcké republiky, byl skutečně propuštěn z funkce. A to nejtrapnější je oficiální důvod propuštění z armády, což je jeho věk. Basurinovi je pouhých 56 let, což v Rusku rozhodně není důvod odchodu z armády. Basurin absolvoval Vysokou vojenskou školu ještě v SSSR, sloužil v sovětské, pak v ruské armádě, a patří k hrdinům boje za Donbas. V daném rozhovoru s novinářem Basurin potvrdil, že již nezastává žádné armádní funkce. Tak se ptejme: Komu slouží válka na Ukrajině?


Doplněno 5. června 2023

Ruský velitel kvůli osobní zášti nechal ostřelovat kolony Wagnerovců při odchodu z Artjumovska.
Wágnerovci zadržel velitele 72. brigády dobrovolnického 3. sboru, který kvůli osobní zášti nařídil ostřelovat kolonu Wágnerovců během odchodu z dobytého Artjumovska. Podplukovník ozbrojených sil Ruské federace byl pod vlivem alkoholu a prohlásil, že se těchto činů dopustil z osobní nenávisti. Když ho chytili a vyslýchali, tak prý toho litoval, viz video s jeho rozbitým nosem. Prigožin také tvrdí, že bojovníci 72. brigády dokonce zaminovávali trasy odchodu jednotek Wagnerovců. (voenhronika.ru)
PS. Je to opravdu "speciální operace", když vítězní Rusové střílejí jiné vítězné Rusy a Ukrajinci předávají Rusům vysílačkami pozice polských žoldnéřů, aby je Rusové mohli dělostřelecky pozabíjet. Začíná se to podobat válce ve Vietnamu podle filmu "Apocalypse Now".