Od Brněnské přehrady linoucí se vůně opečených klobás, bilboard s pozvánkou na výstavu dává Brňanům důležitý pocit, že jsou opravdovou evropskou metropolí. Ignis brunensis! Bodies v Olympii! Ohňostroje včetně klobás a piva u přehrady a výstava nebožtíků v nákupním a zábavním centru. Bilboardu se nelze vyhnout, výkřik: "fascinující výstava" je nepřehlédnutelný. Nad výkřikem drásající foto. Zobrazuje lidské tělo v akci, zároveň netečné, rozpitvané a netrpící. A v tom je ta lež. Kdyby tento člověk netrpěl až k smrti stářím, nemocí nebo nejspíš vraždou, nebylo by možné z něj a jeho kolegů nadělat něco jako vycpané ptáky do kabinetu biologie. Vzpomenu na své milé zemřelé a je mně nějak divně. Vystavovaní, neznámí a zneužití přece byli někomu dítětem, otcem nebo matkou, blízkým, manželem, kamarádem...

Na rozdíl od lékařů a duchovních se lidové masy v internetových diskuzích domáhají práva na svou zábavu a "poučení" onou fascinující výstavou. Fascinace je v Akademickém slovníku popsána jako "plné zaujetí smyslů a pozornosti až k ochromení vůle". Vzejde-li z tohoto obecenstva skrze dokonalou fascinaci nový ochránce politických vězňů a lidských práv anebo Leonardo či obyčejný lékař nebo kněz, proč ne. Podle našich zákonů je stále možné zneužít nepochovaná neidentifikovaná těla. Loňské pokusy našich poslanců zamezit výstavě "atrakcí" <a href="http://aktualne.centrum.cz/domaci/politika/clanek.phtml?id=523733">vyzněly naprázdno</a>, jsou přece důležitější věci: teď eurovolby, a za nimi už ty podzimní předčasné klepou na dveře. Vítejte v brněnské Olympii, sídle bohů!

Sepsáno v Brně, metropoli moravské, v zemi evropské demokratické v době mezi ohňostroji a volbami do parlamentu EU léta Páně 2009 o slavnosti Seslání Ducha svatého.