Dokonce i korporátní média komentovala Putinův rozkaz jako velitele ruských ozbrojených sil o stažení části ruského kontingentu ze Sýrie. Oficiální důvod zní tak jednoduše, že mu nikdo nechce věřit. Kreml prohlásil, že tato část vojenská operace splnila zadané cíle. Západ je zvyklý na to, že se daná země vybombarduje, pak se v ní ustaví loutková vláda, pak americké základny, pak vznikne terorismus, pak se země rozpadne, vznikne v ní občanská válka a uprchlíci, pak Západ danou zemi humanitárně a demokraticky bombarduje znova. A přitom jedno procento a Pentagon pohádkově bohatne, a nám ničí demokracii svou nekonečnou výrobou teroru a boje proti němu. Jako to bylo v Afghánistánu, Libyi a v Iráku.

Na to Rusové nemají čas, chuť, peníze, a nejsou tak pitomí jako Západ. Bojují proti terorismu doopravdy, a proto jej nechtějí vyrábět jako Západ. Jaké cíle byly bombardováním vlastně dosaženy? Klíčové je rozvrácení tří základních opor teroristů v Sýrii:

 • pašování ropy a vykládání průmyslového zařízení země;
 • rozbití velitelských stanovišť, komunikačních uzlů a zásobování všech hlavních teroristických skupin;
 • zničení mobilních bojových svazů s dovezenou ukořistěnou technikou z Iráku a importovanou ze Západu a z wahabitských despocií, které pro teroristy nakupovaly starou ruskou techniku všude po světě.


Další plošné bombardování by už nemělo cenu a podobalo by se západnímu zcela pitomému a surovému vedení války. To jest zabíjení civilistů a následné výbuchy mediálních keců a manipulací, které mají nesmyslné zabíjení a bombardování ospravedlnit. Viz další kolo války, které teď začíná v rozvrácené Libyi. Rusové nechtějí zbytečně zabíjet civilisty, proto si je Asad nepozval. Naopak západní spojenci zabíjejí v Sýrii bez dovolení jeho vlády, a tudíž nelegálně. Rusové se chtěli vyhnout mediálnímu osočování. Proto nejprve jednají, a mluví až po činech, což dosud v Sýrii ukázali skvělým způsobem. Nyní stahují hlavní bombardovací svazy a nasadí do dalších, již čistě pozemních ofenzív, další spektakulární zbraně. Ty také potřebují prodat, nejen bombardéry a rakety. Navíc je třeba, aby se ve válce cvičili nejen piloti, ale hlavně pozemní personál, návodčí raket a vrtulníkové letky.


Shrňme, co Rusové získali nečekaným stažením velké části bombardovacích svazů:

 • Rusové ušetřili velké náklady na vedení vzdušné války, protože ruský obranný rozpočet je proti USA desetkrát menší, a pro příští rok se snižuje o 5 %. Viz graf výdajů na zbrojení prvních pěti zemí za rok 2015.
 • Rusové ukázali světu, jak se dělá mírová misie, nejen mise: přesně dané úkoly, přesně udělané zásahy, přesně načasovaný odchod po splněné práci. Američané a EU teď budou ve velice těžké situaci, vzhledem ke svým zbabraným misím všude ve světě.
 • Rusové zatáhli do mírového procesu i opozici. Teď je na Asadovi, aby se se všemi dohodl na společných volbách v zemi. Rusové nechtějí skončit jako okupanti v zemi, kterou budou bombardovat během voleb. Ze své komunistické minulosti se skvěle poučili, Američané ze svého imperialismu nikoliv.
 • Rusové potřebují dobýt Blízký východ diplomaticky, a ne vojensky jako USA. A to je práce minimálně na jednu generaci. Lavrov ví, co dělá, když jedná se všemi, a umí to. Nyní je všem jasné, že s Rusy se jednat dá, a že plní, co slíbili.
 • Vznikl drastický rozdíl ve světové politice velmocí. USA a EU lžou samy sobě do kapsy a podporují teroristické režimy. To bude konec jejich hegemonie na Blízkém východě. Rusové tam chtějí vládu mezinárodního práva, jako ostatně všude na světě.
 • Rusové chtějí získat trhy těchto lidnatých arabských zemí s vyspělou perskou kulturou, které budou mít peníze z ropy a které mají Rusku co nabídnout. Západ si vzal uprchlíky, a tím sám sebe rozvrátil po podpoře teroru. Dostal přesně to, co si zasloužil svými nemorálními činy.
 • Rusové chtějí po Blízkém východu, kde vzniklo křesťanství a kde začala první západní filosofie a věda po antice, skutečné civilizační hodnoty, protože jsou o něco chytřejší a více křesťanští, než upadlý Západ. S Persií mají Rusové delší diplomatické vztahy, než je celá moderní historie USA.
 • Rusko potřebuje vytvořit bezpečná území pro ropovody a plynovody do Pákistánu, Indie a Číny, kde se tvoří nová budoucnost světa bez amerického dolaru.


Opakujme na závěr. Rusové se nestahují ze Sýrie úplně, protože ještě nevybili s Asadem všechny zahraniční a domácí teroristy. Ale stahují se částečně proto, aby uvolnili prostor pro činy a pro jednání jiných aktérů. Někteří z nich jsou jejich přímí spojenci (Asad). Jiní mají své vlastní cíle, a aby je naplnili, musí to hrát na všechny strany (Kurdové). Jiným začaly padat na hlavu ruské bomby, a přitom jim došly americké dolary a zbraně, tak se připojili k Rusy nabídnutému příměří.

Rusko začalo novou éru mezinárodní politiky tím, že nechá aktéry v Sýrii jednat za sebe a ze sebe. A jako jediný limit jim dalo, že nebudou podporovat mezinárodní teroristické organizace zakázané RB OSN, proti kterým Rusko v Sýrii legálně bojuje. O tom jsem psal v článku Příměří v Sýrii: americký světový řád a ruský místní pořádek. Nový pořádek začíná i mezinárodně, nejen v Sýrii. Proto je z toho Západ a český zamini-Zaorálek úplně v šoku.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!