Šao-nien siao-čao (Mladý patriot)

Režie: Tu Chaj-pin


Dokument z čínského prostředí sleduje tři roky v životě devatenáctiletého "mladého vlastence". Fangličkář Čao je patriotický exhibicionista vykřikující hesla a oblékající se do staré vojenské uniformy a čepice v Maově stylu. Jeho otec je dělník a rodina žije na pavlači, s kuchyní a umývárnou ve dvoře. Čao opustí univerzitu a různé zkušenosti prověřují jeho "staromódní maoistický patriotismus". Jednou z nich je korupce venkovských úředníků, kteří nechají zbořit dům jeho prarodičů ("Stavělo se to 2 roky a teď to za 40 minut zbourali,") v rámci komplotu, který má obohatit místní smetánku.

V dokumentu jsou chvíle, kdy vyplouvá na povrch čínská realita, například konfrontace mezi Čaovou rodinou a místními bossy. Mladý patriot také vypovídá o extrémním nacionalismu, který byl rozdmýchán pekingským režimem jako reakce na útoky amerického imperialismu a jeho spojenců v oblasti.
Film však pokrývá velké časové období a není úplně jasné, zda má režisér ponětí o současném vývoji.

Chai-pin vysvětluje, že potkal Čaa v roce 2009, když pochodoval ve svém maoistickém kostýmu a mával při tom čínskou vlajkou.
''"Byl jsem jím udiven, ale pak jsem si vzpomněl, co jsem sám dělal v devatenácti letech. Bylo tam několik roků, kdy jsem se šíleně vyžíval v tehdy módním hip-hopovém tanci.
...Co si mladí lidé myslí, když společnost dosáhla bodu, v němž se na ně hrnou informace ze všech stran? Co pro ně znamená ‘národ’? Jak vnímají svoji zemi? Jakým způsobem ji milují? Jsou to skuteční vlastenci?"''

Spolupráce na překladu: Vladimír Pazdera
Zdroj: wsws.org


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 350 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!