Klíčová zpráva AI z války na Donbase 2014-2015 je pouze jedna, a to z května 2015. Nese název Ukraine: Breaking Bodies: Torture and Summary Killings in Eastern Ukraine. Celý text si stáhnete kliknutím na odkaz. Jako bývalý vězeň AI a její současný člen jsem se touto zprávou zabývat nechtěl, i když o ní vím. Ale pak mi ji poslala známá s tím, že je potřeba objektivně informovat o zvěrstvech na obou stranách konfliktu. Takže k obsahu zprávy.

Problematické je už samo zaměření zprávy, viz metodologická část. Dokumentovalo případ 33 bývalých vězňů z obou stran, kteří byli zadrženi a někteří i mučeni jak Ukropy, tak separatisty. Klíčové případy se týkaly těchto případů, vyjmenováno podle pořadí stránek.

 • Případ mučení 3 mužů, kteří jeli z Doněcka do práce, byli zadrženi a check-pointu u Volnovachy jednotkami Pravého sektoru a Dněpr 2 a byli zbiti při výslechu jednotkami SBU, po 5 dnech propuštěni.
 • Popis mučící cely v Dněpropetrovsku využívané jak Pravým sektorem, tak ukrajinskými jednotkami v rámci ATO.
 • Svědectví dalších 4 vojáků, popř. civilistů z Doněcka, kteří byli mučeni jak nacionalisty, tak i jednotkami ATO.

Ze strany mučení separatistů byly zdokumentovány tyto případy.

 • Svědectví ukrajinských vojáků ze skupiny celkem 70 zajatců, kteří se vzdali 30. 8. 2014 u vesnice Krasnoselske v ilovajském kotli. Byli uvězněni na velmi špatných podmínek v Doněcku, k tomu přibyl výkon nucených prací.
 • Svědectví 2 příslušníků vojsk min. vnitra působící v rámci ATO a mučených bojovníky skupiny Přízrak a dalšího vojáka, zajatého stejnou skupinou.
 • Svědectví 2 civilistů zajatých a mučených bojovníky skupiny Přízrak.


Pak následují věcná doporučení jak úřadům Ukrajiny, tak i povstalcům, aby zajistily slušné zacházení s válečnými zajatci, zajistily osobní integritu a občanská práva civilistů, začaly vyšetřovat případy mučení a spolupracovaly s mezinárodními orgány. To je v pořádku a ze své strany respektuji i fakt, že mučení se jistě dopustily obě strany a je možné to dokumentovat. Ale zpráva je z hlediska reálného průběhu konfliktu zásadně zavádějící v těchto zásadních bodech.

 • Dokument vůbec nevyšetřuje bombardování a masakry civilních obyvatel, které jsou zdokumentované mezinárodními pozorovateli OBSE. Toto bombardování je zločin podle mezinárodního práva, ať se ho dopustil kdokoliv.
 • Je třeba konstatovat, kdo se bombardování civilistů dopustil v boji, a kdo svévolně bombardoval civilní čtvrti, kde prokazatelně nebyla žádná vojska.
 • Dokument vůbec nezmiňuje vraždy nezávislých novinářů a opozice jako Oles Buzina, na které byly předem udělány vraždící seznamy (Vraždy a "sebevraždy" kritiků kyjevské junty).
 • Proč si vyšetřovatelé AI nezašli za některými z celkem 1 miliónu uprchlíků, kteří jsou v táborech v Rusku a na Ukrajině? Podle OSN jich padlo víc než 4 tisíce, viz anglická Wikipedie.
 • Uprchlíci by jim dosvědčili věci, které už zdokumentované jsou a brzy půjdou na mezinárodní tribunál pro válečné zločiny. Jinak vcelku úctyhodná AI bude vypadat za 1-2 roky jako úplný hlupák, pokud se rychle nevzpamatuje a nevydá novou zprávu.
 • AI nevyšetřuje nálezy hromadných hrobů a umučených lidí již forenzicky zdokumentované, použití zakázaných typů zbraní, kazetového střeliva, min atd.
 • AI nevyšetřuje ani rasistickou fašistickou ideologii, kterou veřejně ukazovaly a ukazují jednotky zmiňované v dokumentu (Pravý sektor a Dněpr 2).


Dokument je zdánlivě nestranný, protože ukázal, že obě strany páchaly mučení a porušily základní lidská práva v rámci trestných nebo bojových operací. Jenže zdánlivá reciprocita je v tomto případě hodně zavádějící. Na Donbase jsou zničena celá města a vesnice. Někdo to udělat musel. Dokument AI se rezolutně nepostavil na stranu skutečných obětí konfliktu: civilistů, žen, dětí, uprchlíků, protože tyto oběti v současné zprávě prostě pominul. Dále nespojil zvěrstva s nacionálně-fašistickou ideologií, kterou odsoudil Norimberský tribunál. Z výše uvedených důvodů považuji tuto zprávu za manipulaci, minimálně do doby, pokud nevyjde nový materiál AI.

Ale k obraně AI dodávám, že se snad vzpamatuje. Snad napíše (mimo jiné i za můj členský příspěvek) pořádnou a nezaujatou studii, kde shromáždí především a zásadně svědectví mučených a bombardovaných civilistů. Svoje stanovisko jako daňového poplatníka EU jsem napsal především v těchto dvou článcích:
Neonacismus na Ukrajině, aktivní vůle nevidět na Západě
Fašistická propaganda v přímém přenosu


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 400 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!