Již před rokem jsme na e-republice publikovali článek Na Majdanu stříleli zločinci a zabíjeli demonstranty zezadu. Nyní se analýzy nezávislých médií potvrzují dalšími způsoby. Ivan Katchanovski je kanadský vědec ukrajinského původu a učí na Katedře politických věd Ottawské univerzity. Na svém facebookovém profilu nedávno zveřejnil další svědectví a výsledky svého výzkumu, který potvrzuje, že střílení demonstrantů na kyjevském Majdanu bylo operací pod falešnou vlajkou.


Tento nový videosestřih z 20. srpna ukazuje časy, v nichž bylo zabito 45 ze 47 padlých tzv. "nebeské roty". Je sestaven na podkladě dosud nezveřejněných částí videozáznamů a informací, které především poskytli příbuzní obětí a aktivisté Majdanu. Toto video poskytuje nové důkazy, že demonstranti byli zastřeleni z míst, které kontrolovali příznivci Majdanu a že oficiální vyšetřování je z tohoto důvodu falšováno a jeho výsledky utajovány.

Například údajná pozice Anatolije Žalovahy na tomto videu několik vteřin před smrtícím výstřelem v 9:43 hod. a na nové fotografii těsně po jeho zabití a svištění kulek během jeho zabití prokazují, že Žalovaha byl smrtelně postřelen z pušky z Majdanem kontrolovaného hotelu Ukrajina. Nebyl tedy zabit z kalašnikova některého z příslušníků Berkutu, kteří byli na barikádě před ním. Kulka vletěla do zadní části jeho helmy a svědectví jeho kolegy ukazují, že Žalovaha byl zasažen zezadu, tedy od hotelu. V tomto článku byl také zveřejněn závěr oficiálního vyšetřování, že Žalovaha byl zasažen tou samou zbraní jako dalších deset demonstrantů.

Vyšetřování Majdanu nedávno odhalilo, že Andrij Sajenko a Maxim Šymko byli zabiti tou samou zbraní z hotelu Ukrajina, jeden v 9:08, druhý v 9:07 hod. Výše zmiňovaný videosestřih potvrzuje Katchanovského analýzy času a místa jejich zabití. Klíčové informace o identitách ostatních demonstrantů zabitých tou samou zbraní jsou stále utajeny.

Svědectví demonstrantů z Majdanu

Videosestřih obsahuje i dříve nezveřejněné útržky z hojně publikovaného videa, které bylo natočeno aktivistou Svobody z hotelu Ukrajina. Tyto klíčové části videa ukazují okamžiky zastřelení Kemského, Kornějeva a Ščerbaťuka. Video také poprvé ukazuje, že Valerij Opanasjuk byl zabit v 9:28 na tom samém místě jako čtyři již zmiňovaní demonstranti. Videosestřih upřesňuje okamžik zabití Opanasjuka na 9:24 hod. Žalobci při procesu tvrdili, že Opanasjuk byl zasažen do hrudníku a Bajdovskyj do žaludku. Pozice obou těchto demonstrantů v okamžiku, kdy byli zastřeleni ukazují na snajpry v hotelu Ukrajina. Toto video potvrzuje závěry Katchanovského studie a výpovědi svědků z Majdanu, že tito demonstranti byli zabiti snajpry z tohoto hotelu a ne příslušníky Berkutu, kteří byli ozbrojeni kalašnikovy.

Na tomto dosud nezveřejněném videozáznamu říká Serhij Trapezun, že byl zraněn z hotelu Ukrajina nebo možná dvoupatrové budovy nalevo (ulice Horodeckého), když se s několika dalšími demonstranty pokoušeli odnést Oleha Ušněvyče. Katchanovského analýza ukazuje, že Ušněvyč byl postřelen v 9:43 až 9:44 za zdí, která dokonale chránila jeho, Trapezuna a několik dalších protestujících před střelbou z vládních pozic. Řekl, že šly zvěsti o tom, že Ušněvyč byl postřelen z pistole z nějakých deseti metrů za křovím. Oficiální vyšetřování zjistilo, že jeden z demonstrantů byl zabit pistolí, ale klíčová informace o jeho identitě nebyla zveřejněna. Obžaloba jednoduše vynechala zabití Ušněvyče a osmi dalších demonstrantů.


Trapezun ve svém rozhovoru během hospitalizace v Izraeli řekl, že viděl snajpry střílející na demonstranty ze střechy hotelu a z hotelového pokoje. Na proslulém videu z masakru je vidět, jak jeho ruka ukazuje na hotel poté, co byl zraněn. Videosestřih ukazuje, že někteří demonstranti byli zabiti na tom samém místě a ve stejném čase. Video s Trapezunovým interview bylo bývalou kozáckou skupinou majdanské sebeobrany promítáno v soudní budově po jedné výpovědi týkající se majdanského masakru. Šymko byl její člen. Je to další důkaz, že obžaloba, média i protestující vědí, že skuteční snajpři byli v hotelu Ukrajina a dalších Majdanem kontrolovaných lokalitách.

Dosud nezveřejněná část videa ukazuje, že Roman Točyn byl v 9:47 hod., kdy byl střelen do hlavy, údajně do spánku, za stromem, který ho kryl před Berkutem. Demonstranti z Majdanu řekli, že Točyn a Volodymyr Žerebnyj, který byl metr od něj zabit v 9:44 hod., byli postřeleni odstřelovači z hotelu a že dva snajpři z hotelu a Kinopaláce byli později chyceni demonstranty (1:50).


Dříve vystřižená část videa aktivisty strany Svoboda ukazuje, že Jurij Paraščuk byl zády ke Kinopaláci a hotelu Ukrajina, když byl střelen do temene hlavy v 9:48 hod. Vládní vyšetřování také zjistilo, že byl střelen do hlavy zezadu, ale z jeho zabití obvinilo zvláštní jednotku Berkutu, která byla na druhé straně.


Tento videosestřih nezávisle upřesňuje konkrétní jména a konkrétní místa zabití 42 demonstrantů, jež byl Katchanovski schopen ve své studii ztotožnit. Navíc poprvé veřejně označuje konkrétní časy a místa zabití Heorhie Aruťuňana, Oleksandra Bratuška a Bohdana Ilkyva. Videosestřih identifikuje Oleksandra Bratuška jako maskovaného demonstranta zastřeleného v 9:10 hod. na schodišti vedoucím ke Kinopaláci. V okamžiku střelby stál zády k postupujícímu Berkutu, zraněn byl do hrudi, což bylo potvrzeno obžalobou během soudu a je vidět na fotografiích. To potvrzuje, že tento demonstrant byl zastřelen z oblasti pod kontrolou Majdanu, pravděpodobně z blízkosti budovy Ukroopsilky na Kreščatyku. To by vysvětlovalo zdánlivě iracionální událost, kdy demonstranti hodili Molotovův koktejl na velký balkon této budovy několik sekund po jeho zastřelení.

Tento nový videosestřih obecně potvrzuje přesné časy nebo časové intervaly zabití konkrétních demonstrantů z Katchanovského studie. Rozdíly nepřevyšují několik sekund pro přesný čas či několik minut pro časový interval zabití. Soudní proces týkající se Majdanu prokázal, že oficiální vyšetřování nestanovilo tak přesný čas a místo zabití asi poloviny z 39 demonstrantů, z jejichž zabití byl obviněn Berkut. Videopřehled však také odhaluje, v souvislosti s dosud nezveřejněnými informacemi, mnohem přesnější časy zabití několika demonstrantů, jako jsou Eduard Hrynevyč a Anatolij Žalovaha. Časy zabití těchto dvou demonstrantů byly odhadnuty v Katchanovského studii založené na fotografiích označených časem vytvořených po jeho zabití, o nichž informovali jejich příbuzní a svědci. Čas zabití Žalovahy byl konkrétně stanoven podle fotografie polského novináře, který za ně dostal polskou cenu za nejlepší fotografii.

Tato nová odhalení o zabití Žalovahy a dalších demonstrantů jistě nenajdete v mainstreamových médiích na Ukrajině a na Západě.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 500 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!