Pilotka vrtulníku Savčenková je obviněna ze spoluúčasti na vraždě dvou nebo více osob nebezpečným způsobem, motivovaným nenávistí k určité sociální skupině, skupině osob v organizované skupině. Těmi mrtvými jsou Igor Korneljuk a Anton Vološin, novináři ruského televizního kanálu RT, kteří zemřeli v Lugansku v červnu 2014.

Náměstek generálního prokurátora Viktor Grin potvrdil obvinění v trestní věci proti ukrajinské pilotce npor. Naděždě Savčenkové. Je obviněna z vraždy a pokusu o vraždu. Vyšetřování bylo ukončeno a proběhlo seznámení s materiály v trestní věci. Případ byl poslán k městskému soudu správní oblasti doněckého regionu v Rostově. Pilotka Savčenková je rovněž obviněna z pokusu o vraždu civilistů, kteří mohli být ohrožení v důsledku navedení ostřelování na civilní cíle. Podle tohoto paragrafu může být udělen až doživotní trest. Doživotní vězení pro ženy není v Rusku přípustné, takže ji hrozí maximální trest 25 let vězení. Obžaloba bude požadovat trest nejméně 13 let, ale může to být i víc.

Jak je vůbec možné, že ukrajinská pilotka vrtulníku stojí před ruským soudem? Vyšetřovací výbor Ruské federace otevřel v červnu 2014 zvláštní šetření za účelem vyšetření mezinárodních zločinů proti civilistům spáchaných na území Ukrajiny. Toto rozsáhlé šetření nařídil předseda vyšetřovacího výboru Ruské federace Alexandr Bastrykin.

Vyšetřování mezinárodních zločinů proti civilistům spáchaných na území Ukrajiny bude fungovat tak dlouho, dokud všichni pachatelé zločinů proti civilnímu obyvatelstvu nebudou stíháni. Vyšetřovací skupina prověřila řadu trestních případů zločinů proti ukrajinským a ruským občanům na území Ukrajiny. Zejména jde o vyšetřování trestních případů proti novinářům působících jako váleční zpravodajové na Ukrajině. Probíhá i šetření v trestní věci nezákonných metod válčení v Doněcku a Lugansku. Dlouhodobé vyšetřování je zaměřeno na vytvoření a působení soukromých armád i na členy vojenských jednotek Národní gardy Ukrajiny a "Pravého sektoru". Na piloty, střelce, odstřelovače, na ty, kteří dali rozkaz, i na ty, kteří rozkazy provedli. Jedná se letecké údery, dělostřeleckou palbu, zabíjení civilistů a ničení obydlených oblastí v jihovýchodních oblastech Ukrajiny.

Vyšetřovací komise ruské prokuratury postupně získává z nezávislých zdrojů množství údajů z pozorovacích satelitů různých zemí. Sledování je zaměřeno na stanovení povahy rozsahu ničení, na počet a umístění ukrajinských vojenských jednotek. To umožní vyšetřovatelům pokud možno získat objektivní obraz o tom, co se po celou dobu děje na jihovýchodě Ukrajiny. Prokuratura se pustila do shromažďování velkého množství fotografií a videomateriálů dokazujících masové zločiny proti civilistům. Ve velkém počtu jsou dotazováni ruští občané, novináři, osvobození zajatci a ukrajinští uprchlíci, kteří hledali azyl v Rusku. Uprchlíci byli nuceni opustit své domovy v důsledku probíhající války.

Rusko přijalo žádosti o přiznání právního postavení uprchlíků a žádostí o azyl od téměř čtyř milionů lidí, včetně více než 500 dětí. Na videu níže jsou čísla z roku 2014.


Většina z uprchlíků bude vyslechnuta a pokud které bude uznáno, že proto existují důvody, budou vedeni jako oběti. Ruská prokuratura slibuje, že všechny oběti budou mít k dispozici kompletní a kvalifikovanou právní pomoc, právo odvolat se k Evropskému soudu pro lidská práva a bude jim umožněno stát se svědky před Mezinárodním trestním soudem.

Pokud jde o osoby zapojené do zločinů proti civilnímu obyvatelstvu, Rusko má v úmyslu stíhat veškeré důstojníky a vojenský personál přímo zapojený do trestních akcí. Stíhat bude i ty osoby, které si objednaly a financovaly zabíjení civilistů.

Jako první obviněná je mediálně známá pilotka vrtulníku Savčenková. Byla převezena k městskému soudu správní oblasti doněckého regionu v Rostově. V pátek 17. července to potvrdil její ukrajinský právník Ilja Novikov. Byla přemístěna do detenčního centra Matroskaja Tišina.

Pokračují i další šetření, např. v kauze používání zakázaných prostředků a způsobů vedení boje v Doněcku a Lugansku. Podle soudní expertýzy chemické látky ve vzorcích půdy převezené vyšetřovatelům svědkem střelby v obci Semjonovka u města Slavjansk v Doněcké oblasti byly zápalné granáty naplněné bílým fosforem. Po zasažení prohoří člověk skrz naskrz, uhasit je to téměř nemožné. Tato zbraň byla použita záměrně proti civilnímu obyvatelstvu v Doněcké oblasti, protože v oblasti nebylo žádné vojenské zařízení. Je to v rozporu s mezinárodním právem, zejména Protokolem III "O zákazu nebo omezení použití zápalných zbraní" a Mezinárodní úmluvě OSN "O zákazu nebo omezení použití některých konvenčních zbraní" a také s Ženevskou úmluvou z 12. 8. 1949 "O ochraně civilních osob za války" a dalšími mezinárodními dohodami. V současné době je snahou najít konkrétní osoby z řad zástupců ukrajinských silových složek zapojených do tohoto trestného činu. Rusko má v úmyslu tyto materiály předat na příslušných mezinárodních soudy, tak jako se to stalo při vyšetřování trestných činů gruzínských jednotek v Jižní Osetii.

Podle vyšetřovatelů organizovali ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov společně s ukrajinským podnikatelem Ihorem Kolomojským a s dalšími osobami od 12. dubna 2014 záměrně zabíjení civilistů. Řídili své podřízené v ukrajinských ozbrojených silách, ozbrojené členy "Národní gardy Ukrajiny" a "Pravého sektoru" i vojáky praporu zvláštního určení "Dněpr" vytvořené a financované Kolomojským při vojenských operacích. Během těchto operací došlo k dělostřelecké palbě na Slavjansk, Kramatorsk, Doněck, Mariupol a další obce. V rozporu s mezinárodním právem byl úmyslně zabit velký počet civilistů. Vojenské operace byly ovládané politickou nenávistí. Bylo použito raketometů "Grad", raket z letadel a munice z řady dalších typů těžkých útočných zbraní.

Vyšetřovácí skupinu vede V. I. Markin.

Zdroje:
Савченко этапировали в Ростовскую область
Адвокат Савченко прогнозирует для нее 13 лет тюрьмы
Alexander Bastrykin Předseda vyšetřovací výboru Ruské federace Ukrajina
В Следственном комитете создано спецподразделение по
расследованию преступлений международного характера,совершенных на Украине

Следственным комитетом получены доказательства применения запрещенного оружия против мирного населения юго-востока Украины
Первый заместитель мэра города Новосибирска
подозревается в нарушении порядка финансирования своей избирательной кампании


Psali jsme
Poslankyně německých zelených nesmí do Moskvy
Oděský vrah "setník Mikola" zemřel na zápal plic
Po masakru v Oděse již není cesty zpět


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!