Série článků Branný zákon do války I-III upozornila na důležité změny v chystané novele tzv. branného zákona. Zákon je napsán tak, že je minimálně možný dvojí výklad jedné a téže věci. A to rozhodně není dobré. Začněme neexistující debatou o vojenské doktríně, což je soubor pravidel, podle kterých jsou rozpracované alternativy konfliktů, na které se armáda dlouhodobě připravuje. Potřebné zbraně se mají nakupovat a potřební vojáci cvičit až poté, co bude tato doktrína vypracována. A až úplně nakonec má tuto tendenci potvrdit branný zákon.

A nyní k tomu podstatnému, o čem se vůbec nemluví. Pokud není v parlamentu debata o změně obranné doktríny, pak nemá absolutně žádný smysl měnit to druhé, tedy zákon, zbraně apod. Také si nekoupíte traktor, když chcete s tímto "autem" jet na svatbu.

Takže se ptejme: Proč se novelizuje branný zákon, když se vůbec nemluví o obranné doktríně? A proč někdo nechce, aby se o ní vůbec mluvilo? To se nejdříve napíší gumové zákony a pak skončíme na frontě jako Ukrajinci? Možná že ano. Podívejme se na nebezpečné shody v obou pojetích zákonů.

Ukrajinská úprava

Podstatu změny branného zákona na Ukrajině najdete v tomto článku. Parlament podpořil návrh zákona, podle kterého budou příslušníci cizí státní moci sloužit pod smlouvou ve sboru ukrajinské armády. U příslušného dokumentu pro postup do prvního čtení hlasovalo 257 poslanců. Přijetí dokumentu navrhuje, aby cizinci a osoby bez státní příslušnosti mohli vykonávat vojenskou službu na smlouvu v ozbrojených silách Ukrajiny.

Jinak řečeno: Přejmenovaný Blackwater je nyní na Ukrajině neoficiálně, stejně jako Čečenci nebo Gruzínci, či Rusové u opolčenců na druhé straně. Nyní bude jejich pobyt regulován a povolen zákonem. Normální žoldnéři i psychopati odpovědní za vznik ISILu v irácké Fallúdži (viz heslo "Blackwater"), ti všichni bez rozdílu budou moci bojovat jako regulérní jednotky v zemi pro ukrajinskou juntu. Poslanec a člen parlamentní frakce opozičního bloku Vadim Rabinovič na zasedání ukrajinského parlamentu k tomu poznamenal:
Pokud lidé chtějí bránit Ukrajinu, existuje zákon, podle kterého mohou mít ukrajinské občanství. Jinak tímto legalizujeme žoldáky a proměníme Ukrajinu na místo, kde budou procházet ozbrojení muži s neznámými pasy.
Nová úprava znamená, že Ukrajina se stane rájem pro žoldnéře, psychopaty a pro lidi, kteří se nechají najmout pro jakékoliv svinstvo, hlavně když za to někdo zaplatí. Nebo si na východní frontu pojedou zastřílet jen tak, protože si zato zaplatí. Nabídky těchto ukrajinských "cestovek" vedených janičáři už běhají po internetu. Fašistická junta v Kyjevě úspěšně pracuje na tom, aby se z ní stala naprostá banánová republika. Tito janičáři si sami doma ani nevládnou, tak se nelze divit. Ale to má být příklad pro Česko?

Nová úprava v ČR se podobá ukrajinské

Shrňme současné znaky novely, aniž bychom zabíhali do detailů. Armáda převezme brance, který jde k odvodu. Na cizince se hledí jako na každého jiného českého občana. Přihlásí se do aktivních záloh a požádá o zařazení do tzv. činné služby. Pokud bude zájem, stane se vojákem pod smlouvou. Podívejme se na změny blíže.

Původní zněníNové znění - novela Popis změny
§3 Dobrovolné převzetí branné povinnosti
Za stavu ohrožení státu nebo za válečného stavu,občan ČR a cizinec ze zemí NATODobrovolně a kdykoliv, každý i cizinec mimo NATO po dovršení 18 let a splnění odvodu § 3 (3) Na cizince, který dobrovolně převzal brannou povinnost, se použijí ustanovení tohoto zákona týkající se občana obdobně, pokud tento zákon nestanoví jinak. Ukrajinským bojovníkům praporu AZOV jsou kasárna otevřená třeba do speciálních dobrovolnických oddílů


Za redakci e-republiky nás zajímá, zda tato úprava umožňuje legální nástup žoldnéřů do naší armády. Například válečných zločinců z bývalého Blackwateru, kteří jsou odpovědní za hromadné vraždění v Afghánistánu a v Iráku. Pokud ano, tak přestaneme být suverénním státem a staneme se banánovou republikou na způsob ukrajinské junty. V každém případě tento zákon potřebuje skutečnou veřejnou debatu. Bez odpovídající veřejně známé obranné doktríny by neměl být přijat.