Ostrov El Hierro na Kanárských ostrovech (Španělsko) dnes přitahuje pozornost mnoha ekologů a teoretiků demokracie. Tento ostrov o rozloze necelých 300 km2 a stálé populaci kolem 8 tis. obyvatel se stal od června 2014 fakticky nezávislým na španělské energetické síti. Ostrované se rozhodli nepodporovat klasické zdroje elektřiny. Na ostrově byla elektrárna spalující nikoliv odpady vhodné ke třídění (jako pod Topolánkovým J&T), ale mazut. Zavřením této obludy chráněný ostrov ročně ušetřil ekvivalent 6.000 tun nafty a do ovzduší nešlo 18.000 tun CO2. Pak bylo třeba trpělivě budovat celou síť zdrojů, kterou vidíte na videu.


Větrné elektrárny dávají 11,2 MW. Nespotřebovaná energie napájí přečerpávací elektrárnu ve výšce 700 m. Voda navíc cirkuluje i v nižším patře nádrže (150.000 m3) a pak teprve vede k moři. Celý systém byl postupně budován od roku 2012. Nyní je na něj téměř 100% napojeno i odsolování vody pro celý ostrov. Zkušební provoz celého systému začal v únoru 2014 a nyní je v ostrém provozu. Ostrov se stal energeticky soběstačným.

Demokracie znamená, že máme život ve svých rukou a můžeme o něm kvalifikovaně rozhodovat. Bez energetické nezávislosti (minimálně pro malospotřebitele) to možné není. Příklad měst v Německu a Španělsku ukazuje, že to jde. Analýzám obnovitelných zdrojů jsme věnovali několik článků a budeme v nich pokračovat. Současná koncentrace monopolních dodavatelů vázaných na korporátní politiku typu Babiše totiž budí zásadní obavy občanské části společnosti.

Psali jsme k tématu
Proč nás Temelín zničí
Německým energetickým koncernům dochází dech
Jak se mlčky ničí budoucnost země
Trendy za rok 2013 ve výrobě alternativní energie
Německo zapojuje největší větrné parky do sítě