Co přinesl kongres ODS nového? Především předsedu Petra Fialu, jemuž zcela konzervativně ani nestačil uschnout podpis ve stranické knížce. Členem ODS je od 7. listopadu 2013. Jinak se nedělo celkem nic. Prvním místopředsedou je Klausův Zahradil, jenž novotou zrovna nevoní. Nu, a změny stanov? Ty jsou asi tak podstatné jako výměna kravaty Václava Klause. A co dál? Trochu jiný Pospíšil trochu neuspěl, Němcová propadla úplně. Zdá se jí to nespravedlivé, vždyť měla tolik preferenčních hlasů. Celou dobu dělala křoví politice bohapustého souboje o moc a prachy. Nyní si připadá ve světě, který celý svůj aktivní politický život sama pomáhala budovat, jako Alenka v říši divů.

1. Stále stejný ideologický kolovrátek, skutek utek

Co můžeme od staronové ODS čekat? Podporu svobodě jednotlivce, podnikání, volného obchodu a hospodářské soutěže, minimální regulaci, snížení daní, a malou vládu jako konečné katalyzátory pro individuální svobodu a národní prosperitu a naopak boj proti federalismu EU. Tedy žádná reflexe se nechystá, žádná revize politiky, která nás přivedla k bilionovým dluhům a rozkradení státu, se nekoná a konat nebude. Činnost mafie se nezmění jenom proto, že Al Caponeho vystřídá ve vedoucí funkci Frank Nitti. A už vůbec ne proto, že místo v Chicagu pod názvem "rodinná rada" budou hoši, co spolu mluví, rokovat v New Yorku pod názvem "výkonná rada" či "republikový sněm". Nám, kteří do této zvláštní rodiny nepatříme, je úplně jedno, budou-li se tito hoši scházet ročně dvakrát nebo třikrát, v kravatách či motýlcích, obutí či naboso; a budou-li delegátů stovky dvě nebo tři.

2. Bulvár šílí a vytváří českou neudálost

Samozřejmě, že takové schůze neschůze jsou zajímavé z jiného hlediska, bulvárního. Zprávou dneška může být: „Copak asi dělá TV Nova pro pejska zapadlého do kanálu?“ Podobnou senzací může být zpráva ze setkání kumpánů  ODS či složení jejich oběda. Pro mediálně otrlé zařazujeme nominační projev Martina Novotného na místopředsedu, který se vyznačoval opakovaným vyznáním: „Proč nekandiduji!“.

Ze změti ideologických klišé vynikla upřímná a pravdivá perla Miloše Vystrčila. Tento muž slova zaujal zkazkou o vítězící hluché žábě s poučením, že je třeba, aby ODS zůstala ke kritikům hluchá jako ta žába. Suma sumárum, ODS opět vyniká v produkci hloupých výroků. Alespoň v soutěži politických stran v Praze se však klidně může vrátit na první místo. Hodně záleží na tom, nakolik se vydaří billboardové snímky nového předsedy Fialy. Jistěže k tomu přijdou i fota dalších oduševnělých tváří vhodných na velké plakátovací plochy. Tolik k přelomovému sjezdu ODS.