V nedávném článku Radiace ve Fukušimě: smrt za 20 minut jsme psali, že provozovatel atomové elektrárny Fukušima firma Tepco oznámil, že na jednom místě v havarované elektrárně naměřila vůbec největší radioaktivitu – 25 sievertů/hod., což je nejvyšší doposud naměřená radioaktivita v elektrárně. Pokud by byl člověk byl vystaven této dávce záření, je po 20 minutách mrtev.

Světovou veřejnost znepokojuje riskantní operace vytahování vyhořelých palivových článků, pro kterou není firma Tepco dostatečně vybavena technologicky, ani odborně. Průběh měření radioaktivity vidíte z fotografie, uveřejněné na německém webu. Na ní je vidět, s jak primitivními prostředky pracují zaměstnanci firmy Tepco při odstraňování následků havárie. Měřící přístroj byl upevněn na trubce, která byla vysunována k místu měření z malého minibusu.Zjevně bylo odpovědným pracovníkům jasné, že na toto místo nemohou vyslat s měřicím přístrojem člověka. Ale japonská mafie se o dělníky "postará", viz náš článek Budoucnost Japonska i lidstva v rukou zkorumpované firmy TEPCO a jakuzy. Nukleární podnikání v Japonsku se muselo spojit s podsvětím. Zajímavá kombinace pro budoucnost JE Temelín.

TEPCO lže, mlží a zatajuje s pomocí vlády

Na informace od Tepca se nelze spolehnout. Firma vychází z toho, že informace o Fukušimě patří do kategorie „státní tajemství“. Japonská vláda zostřila cenzuru, asi na nátlak vyděšené atomové lobby. Za uveřejnění citlivých informací hrozí až 10 let vězení. Mezinárodní úřad pro atomovou energii IAEA mezitím dovolil v jedné zprávě, aby havarovaná atomovka vypouštěla do Pacifiku víc radioaktivně zamořené vody. Zřejmě ani IAEA nevěří, že se podaří v brzké době zastavit únik radioaktivity.

Jestliže společnost TEPCO uveřejnila oficiálně výše uvedenou informaci, jaká bude asi pravda o skutečném stavu? Vypadá to, že situace se začíná vymykat kontrole. Důsledky mohou být pro lidstvo nedozírné. Jenže to se dozvíme, až už bude pozdě.