Aktivistický nezávislý web upozorňuje, že politika a zbrojařské koncerny ženou dopředu projekt slídění občanů prostřednictvím bezpilotních dronů. Prý jde o ochranu evropských daňových poplatníků před katastrofami a hladovými hordami Afričanů. Ve skutečnosti jde o obrovské přerozdělování finančních prostředků z kapes daňových poplatníků. Nadace Heinricha Bölla byla aktivisty pověřena vypracováním studie nákladů a spočítala, že jde o 874 milionů eur. Původně komise EU plánovala "pouhých" 334 milionů. Špehování občanů, prý v jejich vlastním zájmu, není laciný špás. USA už o tom něco vědí, viz článek Boom privátních firem v USA fízlujících pro stát. A čeho jsou dnes drony schopné, to ukazuje článek z vědecko-technické rubriky Miniaturní drony: hrozba nebo záchrana.

Ministři obrany členských zemí EU jednají od pondělí o nasazení dronů pro civilní účely. Vojenská rada EU se snaží pochopitelně přesvědčit, jak je projekt pro svobodu v EU nezbytný. Má odradit především obchod s lidmi na vnější hranici EU a předcházet katastrofám. Pro vojáky a vládní fízly je to výborná finta, klobouk dolů. Pokud lze použít drony nejenom k vojenským operacím, nýbrž i v civilní oblasti, musí přispět na jejich vývoj a výrobu i daňoví poplatníci z jednotlivých členských zemí v rámci výdajů ze státních rozpočtů. V prosinci se bude konat v Bruselu summit, který se bude zabývat otázkami obrany a vojenské strategie EU.

Projekt byl nastartován již v roce 2013. Koncerny EADS, francouzský Dassault a italská Finmeccanica už zahájily práce na dronu v červnu letošního roku. Ne pomoc, ale odstrašování uprchlíků, je odpovědí na 270 mrtvých z Lampedusy. Ať žije Evropa hodnot!