Psali jsme v článku o řeholní sestře Agnes od Kříže (Al Oum Agnès Mariam el Salib), která je představenou kláštera umučení sv. Jakuba ve městě Qara. Tato řeholnice sestavila tým dobrovolníků, kteří vyšetřovali videa a fotografie údajných obětí plynového útoku, která zveřejnili povstalci na webu (Syrská řeholní sestra ukazuje manipulace videí útoku sarinem). Ukázalo se, že v mnoha případech jde o podvod. Její nálezy Rusové prezentovali v Radě Bezpečnosti OSN. Nyní hrozí podobná blamáž britské BBC.

Nejprve fakta. Dne 30. 8. 2013 zveřejnila BBC reportáž svých korespondentů v Sýrii (Ian Pannell, Darren Conway) o útoku Asadovy vládní armády napalmem na základní školu nedaleko Aleppa, k níž mělo dojít dne 26. 8. 2013. Při útoku napalmem mělo zahynout asi kolem deseti dětí, citujme BBC: “Útok zabil více než deset žáků a další byli vážně zraněni." V pořadí druhá reportáž BBC zatroubila na mohutný ústup, který zaujal mnohé komentátory. Fakta druhého příběhu a hlavně zmanipulované záběry nejdou dohromady s první verzí.

Italský novinář Francesco Santoianni na svém webu podává rozbor obou dokumentů BBC a ukazuje celou řadu nesrovnalostí. Uveďme jen některé: reportáž neukázala záběry rodičů, nebyly s nimi vedeny žádné rozhovory. V Sýrii začíná školní rok až 15. září, takže kde se v té škole vzaly děti a proč? A byla to vůbec škola, když z ní nebylo nic pořádně vidět? A hlavně: při útoku napalmu o teplotě nad 1000 stupňů by bombardované místo vypadalo úplně jinak, než jak to ukazuje reportáž BBC. Načasování reportáže bylo ovšem naprosto jedinečné, protože Cameronova vláda právě debatovala o možnosti známého "humanitárního bombardování".

Závěr: z vnějšku není možné říci, zda šlo o "fake" nebo ne. V každém případě zaráží mlčení BBC k celému případu. A nejde jen o psaní italského novináře. Na BBC se hned po odvysílání první reportáže obrátili diváci s přesně cílenými dotazy. Novinář Robert Stuart (Media Lenses Forum) navíc zjistil, že Dr. Saleyha Ahsanová, která pilně hrála lékařku ve druhé verzi vysílání BBC, je ve skutečnosti bývalá lékařka-kapitánka v Britské armádě a nyní tzv. novinářka na volné noze. Nakonec a především - přece nemohl být problém najít rodiče zabitých dětí a udělat s nimi rozhovor. Nebo to nejde? Jako kontrast se podívejte na toto video, od novinářů ANNA News, kteří působí v Sýrii celý rok. Na volné silnici jim snajpr povstalců zastřelil řidiče přímo před očima.

::::

Tito reportéři jsou asi pro změnu placeni Moskvou a působí v první linii s vojsky Syrské armády. O autenticitě jejich reportáží zatím nepadly žádné pochybnosti. K práci tohoto typu reportérů v Sýrii a v Egyptě viz článek Mlčení kolem zabitých novinářů v Gaze, v Sýrii a v Egyptě.