Asadova vládní vojska získala od tohoto týdne nejvýznamnější posilu převyšující dokonce i pomoc libanonského Hizballáhu. Hlavní velení Kurdské nezávislé armády v tzv. jižním Kurdistánu (dnešní autonomní kurdská území v Iráku) posílá do kurdských území v Sýrii armádu 2.000 Pešmergů, což je dnes již regulérní armáda Kurdů. Bojovala proti Sadámovi v Iráku a dnes kompletně kontroluje Kirkúk a další klíčové oblasti bývalého Kurdistánu, jehož největší a nejbohatší část leží v Iráku. Video ukazuje tuto armádu při kopání 80 km dlouhého zákopu, který od roku 2012 odděluje kurdský Kirkúk od iráckého území, kde operují šiítští a sunnitští teroristé. Toto město patřilo Arabům od roku 1921, nyní jej opět ztratili. Irácká centrální vláda z tohoto důvodu odmítá referendum o národnostním určení Kirkúku, které by jen potvrdilo daný stav.


Armáda Pešmergů (slovo znamená "ti, kteří stojí tváří v tvář smrti") je podřízena Kurdské regionální vládě s vlastní vládou, hymnou, armádou atd. Tedy všeho, kromě mezinárodního uznání státní samostatnosti. To asi časem přijde, protože Kurdové nyní vojensky a politicky kontrolují jedny z nejvýznamnějších ropných polí na světě. Jejich armáda je početnější než centrální armáda v Bagdádu a díky svému vlivu je přímo financována z Bagdádu. Armáda čítá 250.000 mužů a má i těžké zbraně včetně tanků, dalekonosných děl a raket.

Článku Fakta o Sýrii V. jsme věnovali jednu kapitolu vojenskému tažení syrských Kurdů za nezávislost. Důvodem k současné invazi pravidelné kurdsko-irácké armády proti teroristům na syrském území byly pokračující masakry a atentáty "bojovníků za svobodu". Tyto povstalce podporuje Izrael, USA a západní země EU a tím se podílejí na pomoci teroristům financovaných a vojensky podporovaných sunnitskými režimy z Perského zálivu. Viz článek Teroristé z Al-Nusry rozsekali lidi zaživa: svědectví z Tel Eranu.

Načasování invaze znamená, že Kurdové se rozhodli přidat na stranu Hizballáhu a Asadovy armády v momentu, kdy je chce Západ vojensky napadnout. Pokud zůstanou věrni Asadovi v těchto těžkých časech a spolu s ním vyhrají tuto válku, pak je jisté, že de facto (a nikoliv de jure) vznikne na území Iráku a Sýrie nový stát Kurdistán.