Američané vydali netrpělivě očekávanou zprávu, kterou měli zdůvodnit útok na Sýrii. Vládní prohlášení nazvané U.S. Government Assessment of the Syrian Government’s. Use of Chemical Weapons on August 21, 2013 má 4 strany a rozhodně neoplývá fakty. Zprávu si najdete kliknutím na odkaz.

1. Popis útoku

Klíčovou část tvoří kapitola "Útok". Kromě konstatování, že Sýrie vlastní chemické zbraně (ani slovo o povstalcích a jejich chemických zbraních), bylo jediným důkazem tvrzení, že USA má jednak důkazy odposlechů armády a jednak satelitní snímky. Ani jeden ze snímků nebyl v prohlášení doložen a stejně tak nebyly doloženy žádné citované odposlechy. Buď si je americká administrativa rezervovala pro interní jednání v Radě bezpečnosti nebo se prostě neobtěžuje dát je veřejnosti k dispozici. Útok údajně začal raketovou a dělostřeleckou palbou ze syrských vládních pozic kolem 2. hodiny ráno dne 21. srpna. Zasažená území máte na obrázku.Dokument staví na jediném důkazu, totiž že existuje časová shoda mezi údajným ostřelováním míst, kde o něco později povstalci a nakonec i nezávislá média a lékaři hlásili použití nervového plynu. Týká se to čtvrtí Kafr Batna, Jobar, Ajn Tarma, Darája, a Adamíja u Damašku. Rozdíl mezi vystřelením raket a mezi hlášením prvních příznaků použití plynu byl údajně asi 90 minut. Podle prohlášení pak různé nemocnice přijaly celkem 3,600 pacientů se symptomy otravy, což údajně dokazují různá videa.

2. Časová shoda není důkaz

Pochybnosti jsou evidentní a to i v případě, že platí verze o vládním bombardování daných čtvrtí. V podezření je pochopitelně elitní tanková divize z Asadova alavitského klanu a další jednotky, které v této oblasti Damašku operují. V oblasti Jobaru a východní Ghutty totiž v tu doba začala vládní ofenzíva, viz video v článku Reportáž z místa údajného užití chemických zbraní. Jistěže mohly útok provést syrské vládní jednotky a měly k tomu odpovídající motiv.

Jenže časová shoda není žádný důkaz. Pokud zde byly kontejnery s plynem předem umístěny již v této době, například jako forma protiútoku na vládní vojska provádějící ofenzívu, pak je mohli klidně vypustit i povstalci. Času na to měli dost a tyto oblasti plně kontrolovali.

Navíc svědectví obyvatel z těchto míst zmiňuje i tuto možnost. Údajná svědectví citovaná pochopitelně provládními zdroji spojují útok plynem s aktivitou saúdsko-arabských tajných služeb. Ty měly dopravit na tato území chemické zbraně podobné syrským, a to v napojení na sunnitské teroristy, zejména z Al-Nusry. Tito bojovníci proslulí rituálním kanibalismem a porcováním dětí zaživa nemají žádné zábrany a plyn by klidně použili, protože jej prokazatelně mají. Viz náš starší článek ze 05.06.2013 Nervový plyn sarin mají teroristé Al-Nusry a použila jej i vládní armáda.

Takže opět stojí jedno tvrzení proti druhému. V každém případě platí, že zpráva nepřináší žádná fakta, ani od očitých svědků, ani jednoznačný důkaz o útoku ze strany syrské armády.