Česká média přinesla zprávu o zadržení desítky demonstrantů, kteří přišli na Rudé náměstí v Moskvě, aby si připomenuli výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Účastníci se sešli přesně ve stejný den a hodinu, tj. 25. srpna v poledne a rozvinuli stejný transparent s nápisem "Za vaši i naši svobodu". Podrobnosti původní demonstrace najdete na Wikipedii.

Televize "Déšť" v Moskvě přinesla podrobnou reportáž o této demonstraci a rovněž uveřejnila rozhovor s tehdejší účastnicí v roce 1968, básnířkou Natalií Gorbaněvskou. Ta přišla nyní znovu na Rudé náměstí, ale tentokrát nebyla zadržena.


Policie tvrdí, že předvolání bylo kvůli nedovolenému shromáždění. Pak by účastníkům hrozila pokuta v přepočtu kolem 20.000 korun. Účastníci ale tvrdí, že šlo pouze o připomenutí dané události, nikoliv o politickou demonstraci. Doufejme v zájmu reputace Ruska, že případ bude odložen ad acta. Pokud ne, tak snad v Česku vybereme účastníkům na jejich pokutu. Rozdíl tehdy a nyní je ovšem značný, protože ruská TV komentuje zadržení demonstrantů veřejně a v přímém přenosu.