Článek Po debaklu spojenců se Karzáí chystá na vládu s Talibanem (25.2.2013) upozornil na roztržku mezi Karzáím jako placeným agentem CIA, jehož rozhodnutí nyní diktuje pud politické a fyzické sebezáchovy. Premiér chce zůstat na živu i po odchodu a porážce spojenců. Klíčová pasáž se týkala řádění amerických speciálních složek. Prezident Hámid Karzáí nařídil prezidentským dekretem americkým speciálním silám (U.S. Special Operations Forces), aby s okamžitou platností ukončily činnost ve dvou provinciích Wardak a Logar. Americké speciální síly prý mučily civilní zajatce. Oficiální stránku s prohlášením afghánské vlády k bezpečnosti v obou provinciích najdete zde. Z klíčové části zdůvodnění, které zakazuje působení speciálních amerických jednotek, citujeme toto prohlášení.

"Po důkladném zvážení bylo zřejmé, že ozbrojená individua, která se nazývají speciální síly Spojených států a jsou dislokována v provincii Wardak, se dopouštějí zastrašování, obtěžování, mučení a dokonce i zabíjení nevinných osob."


Nyní se spor rozhořel nanovo. Vrazi ve spojeneckých uniformách a mezi nimi údajní američtí vojáci systematicky mučili a popravovali civilní obyvatelstvo pod záminkou "boje proti terorismu". Americké velení popírá, že vojáci oněch "special forces" mají s vraždami něco společného. Spor se znovu rozhořel po nálezu rozčtvrcených těl, které našli na kábulské skládce odpadků. Karzáího vláda dostala přímé tipy od afghánských vojáků, kteří údajně viděli a dosvědčili řádění amerických speciálních sil.

Karzáího vláda proto nařídila Američanům, aby vydali velitele eskadry smrti jménem Zakaria Kandahari, který je původem etnický Afghánec, ale má občanství USA. Tento velitel operační jednotky je podezřelý z toho, že v citované provincii Wardak umučil a poté zavraždil asi 15 vesničanů. Existuje videonahrávka tohoto mučení a vražd, kde se exekucí zúčastnil velitel afghánského původu mluvící anglicky se silným americkým přízvukem. Američané popírají, že s tímto vojákem mají něco společného. Jediné co je jisté, jsou prokázané vraždy a mučení civilistů, nikoliv však jejich pachatelé.