Včera jsme zveřejnili článek informující o týmové práci nezávislých žurnalistů, kteří odhalili celou síť nelegálních transakcí v celkem 96 daňových rájích na celé planetě. Velké světové deníky postupně odhalují zákulisí gigantických daňových podvodů, které stojí tolik co HDP Spojených států a Japonska.

BBC nyní zveřejnila tajně natočenou nahrávku jejich reportéra, který se v Panamě vydával za potencionálního zákazníka, jenž chce vyprat své peníze přes jednu z vyšetřovaných bank. Část rozhovoru máte zde.


Bankovní poradce pro praní špinavých peněz mu jasně říká, že šance být chycen je stejně velká jako vyhrát první cenu v loterii.

Hned po prvních zveřejněních se dostal premiér Cameron pod tlak slušných médií. Velká většina off-shore společností totiž leží v bývalých Britských koloniích a mají britský statut. Jiný reportér v přestrojení dostal k nahlédnutí v Dubaji u firmy Atlas Corporate Services seznam jejich 19 ředitelů. Další šetření v rámci celkového výzkumu ukázalo, že tito lidé drží v Británii 6.000 míst ve správních radách a na ředitelských postech. Navíc se zjistilo, že celkem 177.020 obchodních společností registrovaných ve Velké Británii má nastrčené ředitele, kteří oficiálně sídlí v jednom z oněch 96 daňových rájů.

Rozsah skandálu bude stát některé politiky hodně z jejich popularity. O těchto věcech totiž věděli stejně jako česká vláda po celá desetiletí. Jenže klientelistické partaje a vlády už dávno neslouží v první řadě svým voličům, ale svým majetným kamarádům, pro něž upravují zákony státu. Viz krádeže z Dopravního podniku v Praze nebo v článku Jak se krade ze státního lesa.