Po staletích monarchie bude nedávno vyhlášená Nepálská republika vedena ženami ve dvou ze tří nejvyšších ústavních funkcích. V nedávných volbách totiž Nepálský parlament zvolil 28. října 2015 novou prezidentkou čtyřiapadesátiletou Bidhjá Déví Bandáríovou. Ve volbě porazila svého soupeře z centristické Nepálské kongresové strany Kúla Bahadúra Gurunga v poměru 327:214. Nahradila tak ve funkci prvního prezidenta země Ráma Barana Jadáva, také z Nepálské kongresové strany. Týden předtím byla jednomyslně zvolena předsedkyní parlamentu Onsárí Ghartí Magarová.

Bandáríová před svým zvolením vykonávala funkci místopředsedkyně nepálské Komunistické strany (Sjednocené marxisticko-leninské strany - CP/UMLP) a je dlouhodobou aktivistkou za genderovou rovnost. Během nedávných debat o nové republikánské ústavě, která byla přijata v září, bojovala jako lvice za včlenění ženských práv do základního zákona země.

Zvolení Bandáríové a Magarové následovalo po ničivém zemětřesení a nepokojích na západě země v souvislosti s přijetím nové ústavy. Nepál je druhá nejchudší země Asie a zemi až do roku 2006 sužoval občanská válka, kterou vedli vládní monarchisté proti povstaleckým maoistům vedeným Sjednocenou komunistickou stranou Nepálu - UCPN(M). Ti také byli hlavními odpůrci nové ústavy.

V prvních volbách podle nové ústavy zvítězila CP/UMLP a premiérem byl jmenovám Khagda Prasad Oli. Jeho prvním úkolem je normalizovat vztahy s Indií, která na Nepál vyhlásila obchodní embargo po nepokojích na jihu země, které byly zaměřeny i proti indickým poutníkům do Nepálu.

Zdroje:
http://www.telesurtv.net/english/news/Nepals-First-Woman-President-is-a-Feminist-Communist-20151028-0015.html
http://www.pluska.sk/spravy/zo-zahranicia/nepal-zmieta-nepokojoch-ludia-nesuhlasia-novou-ustavou.html

Více k tématu:
http://www.literarky.cz/politika/svet/20778-komunista-se-pokusi-dat-dohromady-nepal
http://a2larm.cz/2015/09/nepal-na-prahu-dalsi-obcanske-valky/


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 550 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!