Kambodža byla padesát let poté, co Spojené státy zabily 500 tisíc Kambodžanů, požádána, aby zaplatila 500 milionů USD svých "válečných dluhů". Námezdní forma otroctví je na Západě opravdu v módě. Ale představte si sami sebe v kůži Kambodžanů, kteří jsou nuceni k tomu, aby "zaplatili dluh" Spojeným státům za bombardování své země a zavraždění půl milionu svých obyvatel před téměř padesáti lety. Pokud byste skutečně byli Kambodžany, nemusíte si nic představovat, protože právě to teď Spojené státy požadují. Citujme australský deník Sydney Morning Herald.

Půlstoletí poté, co americké bombardéry B-52 svrhly více než 500 tisíc tun munice na území Kambodže, požaduje Washington po této zemi, aby splatila 500 milionů USD svých válečných dluhů. Tento požadavek vzbudil v hlavním kambodžském městě Phnomphenu velkou nevoli a pobouření. Jen v roce 1973 dopadlo v průběhu 200 nocí v utajeném programu kobercového bombardování 257 456 tun výbušnin - polovina množství, které dopadlo na Japonsko za 2. světové války. (...) Podle vědců zkoumajících genocidu bylo zabito více než 500 tisíc Kambodžanů, mezi nimi mnoho dětí.


Více než 500 tisíc mrtvých kambodžských dětí zajisté nedělá dobrý dojem. Ke splácení vlastních dluhů to však nepomáhá. Podívejme se, co k tomu říká současný velvyslanec USA v Kambodži, William Heidt.

William Heidt, velvyslanec USA v Phnomphenu pro Cambodia Daily wrote:
Neschopnost splácet dluh staví Kambodžu na úroveň Súdánu, Somálska a Zimbabwe... Podle mého názoru Kambodža nevypadá jako země, která by se měla zpožďovat se splácením svých dluhů... Všude ve městě se staví, přicházejí zahraniční investice, příjmy vlády prudce stoupají.


Byli bychom rádi, abyste se na chvíli zastavili, klikli si na tento odkaz a na vlastní oči se přesvědčili, že přesně to americký velvyslanec v Kambodži řekl. Opravdu to není nějaká halucinace, ale takhle to prostě v životě chodí. Podle bývalého šéfa kanceláře Reuters v Ho Či Minově městě, který je citován v tomto šíleném článku, "Kambodža nedluží Spojeným státům za to, že se podílely na likvidaci jejich obyvatel, divokých zvířat, rýžových polí a lesů, ani halíř." A Elizabeth Beckerová, Američanka, jedna z mála novinářek, která svědčila o genocidě Rudých Khmérů, napsala, že Spojené státy "dluží Kambodži na reparacích více, než co může být vůbec kdy splaceno v hotových penězích."

Zdroj: Russia Insider

Překlad: Stan


P.S.
Přeložili jsme článek, ale na vysvětlenou by se slušelo dodat, jak konkrétně tento dluh vznikl. Kambodža nebyla oficiálně ve válce s USA na straně Vietnamu, protože ten ji protiprávně okupoval. Šlo o to, že proamerická loutka jménem Lon Nol svrhl prince Sihanuka a uvrhl zemi do občanské války. O finanční a vojenskou pomoc požádal své přátele, tedy USA. Válku prohrál, uprchl na Havaj, kde pod americkou ochranou v klidu dožil. Jeho zradu a kolaboraci s USA má podle USA také někdo zaplatit. A kdo jiný by měl platit, ne-li kambodžský lid? Válka je byznys a loutkové vlády nejsou zřízeny pro šíření lidských práv a osvobození lidu. To je je zástěrka placených klubů pro šíření těch či oněch "hodnot". Realita je taková, že platíte za vlastní zrádce, kteří vás do této situace legálně či polo-legálně zavlekli. Proto se tak dlouze věnujeme dění na Ukrajině.

Bombardování, o kterém je v článku řeč, bylo součástí války proti "komunistickému" Vietnamu. Půl milionu mrtvých Kambodžanů představuje pouhé "vedlejší ztráty" svaté války proti šíření komunismu. Rozvrácená země jakbysmet. Naštěstí je tu po takové "komunistické" devastaci nabídka férové půjčky bez rizika. Nákup vojenské techniky, střeliva, bomb, Pandurů či Gripenů přeci není zadarmo a musí se zaplatit hned nebo na splátky, lhostejno, zda jsou tyto zbraně použity proti vlastnímu nebo cizímu lidu. Jde o byznys. Otázka nezní, kolik a které děti přijdou o život. Stačí se podívat na současnou západní podporu saúdského bombardování v Jemenu, kde pod vedením jimi založené loutkové vlády už vypukl hladomor. Otázka pro Západ zní, kolik ty bomby a střelivo budou stát, kdo a kdy je zaplatí. Jde přece jen o obchod, nic osobního.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 350 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!