Pilní britští novináři zjistili minulý týden, že britská okupační či osvobozenecká armáda v Afghánistánu (záleží na úhlu pohledu) zadržuje bez soudu a obvinění 80-90 Afghánců na základně Camp Bastion. Dnes to výslovně potvrdil ministr obrany Philip Hammond. Britští právníci prohlásili, že mají důkazy ohledně osmi z nich, kteří jsou v tomto "zařízení" vězněni už 14 měsíců, aniž by by vůbec byli z něčeho obviněni. Tuto praxi nenazvali přímo koncentrákem, pouze mluví o "nezákonném zadržení".

Ministr řekl, že propuštění těchto občanů představuje bezpečnostní riziko, proto je drží ve vězení už více než rok bez soudu. Podle platných zákonů mají úřady právo pouze na 96 hodin zadržení bez vznesení obvinění. Těchto 8 osob má štěstí, protože právníci požádali o slyšení ve věci důkazu o trestném činu (habeas corpus), které musí proběhnout do konce června u soudu ve Velké Británii. Ostatní vězni jsou dosud v anonymitě.

Britská veřejnost tak dostala potvrzení, že jejich armáda a vláda spustila podobnou praxi jako Američané na svém koncentračním táboře v Guantanamo Bay na Kubě. Tento tábor se logikou věci mění na vyhlazovací. Více než 80 % vězňů zde více než 100 dní drží neomezenou hladovku, protože zde byli mučeni a nyní jsou "jen" vězněni bez soudu už více než 10 let.

Boj proti teroru se stal terorem. Západní demokratické země počínaje bývalým prezidentem Bushem spustily praxi, která vede ke státem podporovanému terorismu. Jako odpověď na tento státní terorismus se v zemích jako USA, Británie a Francie zvedá vlna individuálních útoků na představitele vojenské a politické moci. Její složky v zemích jako Afghánistán ve vyjmenovaných případech morálně zdegenerovaly a používají metody podobné krutým autoritativním režimům.