Článek Hackeři ukazují pozadí války v Sýrii ukázal činnost privátních vojenských firem, které už léta operují v šedé zóně zločinu a teroru, kam oficiálně nemohou vstoupit domácí vlády vázané ústavou, zákonem a onou zbytečností nazvanou "lidská práva". Stejné firmy dostávají stále více kontraktů na fízlování vlastních občanů, viz článek Zpověď bývalého operátora zabijáckých dronů a k tomu analýzu rozpočtu NSA (Boom privátních firem v USA fízlujících pro stát).

1. Z obrany a fízlování se stal privátní byznys za daně občanů

Navíc se do protiústavní činnosti - fízlování - přímo zapojují velké firmy, které by měla práva uživatelů chránit ze zákona, viz Aktivní fízlování velkých firem, moderní podoba korporátního fašismu. Tato skrytá válka má svá pravidla a vlastní způsob boje, viz článek Typ dnešní "čtvrté války" vedené USA a Západem. A pochopitelně má i hrdiny na druhé straně, kteří se s nasazením života snaží ukázat veřejnosti svinstvo, které vlády provozují pod záminkou "boje proti teroru" (Mlčení kolem zabitých novinářů v Gaze, v Sýrii a v Egyptě).

2. Co se stalo v Afghánistánu a nyní v Indii

NATO nyní utajeně vyšetřuje incident z konce září, v němž privátní vojenský žoldnéř zahájil střelbu do vojáků NATO a civilistů. Nakonec byl zabit a celá záležitost se ututlala s tím, že šlo o běžné napadení útočníky Talibánu. USA a spojenci nemohou nechat ostrahu základen v rukou místních vojáků napojených na Taliban. Sázka na kontraktory a na placené žoldnéře ukazuje, kam dospěl "boj za demokracii" v této okupované zemi.

Další případ se stal v Indii dne 12. října. Loď MV Seaman Guard registrovaná v USA a plující pod vlajkou Sierra Leone s mezinárodní posádkou byla zadržena pobřežní hlídkou v indických vodách. Majitelem lodi je americká privátní bezpečností firma a loď vezla podle indických úřadů náklad neohlášených a neregistrovaných zbraní. Americké velvyslanectví v Indii se k incidentu odmítlo vyjádřit a nechce jej nijak komentovat.

Privátní firmy tedy s požehnáním velmocí vedou privátní války, připravují nepokoje v různých částech světa, zásobují zbraněmi ty skupiny, které připravují teror a rozvrat států, jež se nehodlají podřídit velmocenské politice USA a dalších zemí. Pokud EU se bude podílet na podobné činnosti, viz lety CIA a nezákonné mučení (Seznam tajných letů CIA přes Prahu? Jedním klikem!), pak je její mezinárodní autorita definitivně ztracena.