Francie odmítla novou legislativu EU a nezavede pro krmení ryb použití tzv. kostní moučky, která dříve způsobovala nemoc šílených krav (BSE). Brusel opět ustoupil tlaku lobbistů a povolil od 1. června 2013 používání kostní moučky a zbytků z kuřat a dalších hospodářských zvířat, která nesmí do potravinového řetězce pro zřejmé genetické a jiné malformace. Po skandály s BSE tyto zbytky zvířat skončily v kafilérce, ale nadnárodní potravinové řetězce nemají rády plýtvání, i kdyby to byla konina.

Prezident François Hollande prohlásil na Zemědělském salónu v Paříži (23.2.), že Francie bude ryby krmit pouze "tradičním způsobem". Jiní ministři členských států EU nebyli tak odvážní jako Hollande a kapitulovali před lobbisty stejně jako EU. Ale někteří z nich projevili neuvěřitelnou dávku mediálního hrdinství. Hodlají totiž informovat spotřebitele na štítcích, že kupují ryby z Francie, kde bylo zakázáno použití kostních mouček.

Jenže kritické noviny připomínají Francouzům, že jejich země dováží přes 85 % rybího masa ze zemí, kde se kostní moučky zcela jistě používat budou. Ale zdejší zemědělci už chystají štítek "Aquaculture de nos régions", který bude zaručovat rybí maso bez použití kostní moučky. Ve skutečnosti se určitý podíl moučky vyskytoval i ve Francii, a to od roku 2006, kdy se uvolnil zákaz v zemích EU. Ale přesto existují celé regiony jako známé rybí farmy Balizac v Gironde, kde jsou tyto produkty přísně zakázány. Jejich producenti se těší na to, že budou brzy vyvážet bio-ryby do celé Evropy.