Ve Velké Británii nejprve zavedli na běžných univerzitách školné, pak prostituci kvůli školnému, kterou provozují vládní ajťáci. Pak začali nevládní ekonomové počítat, kolik to vlastně bude studenty stát, pokud získají běžný příjem za vysokoškolský džob. Kritika alternativních ekonomů se opět potvrdila. Vznikne nová forma ekonomického otroctví přes nesplatitelný dluh.

Skutečné náklady na studium pro dnešní studenty půjdou minimálně na 100.000 liber (3.000.000 Kč). Tato suma je dána zvýšením úroků za studentské půjčky a ostatní poplatky za studium. Britské deníky upozorňují, že tato suma není konečná. V každém případě je mnohem vyšší než oficiální propagandistické číslo vlády: 70.000 liber. Již nyní stouply ceny tzv. tuition fees a dalších nutných služeb na britských univerzitách. Ekonomové spočítali, že díky systému dluhů a úroků budou dnešní studenti ve skutečnosti splácet částku 4x vyšší než tu, kterou si půjčili. Jejich závazek trvá 30 let, pak se dluh automaticky ruší.

Na amerických univerzitách se už dostal do otroctví bank i celý stát, nejen studenti a jejich rodiny. V letech 1999 až 2009 stouply poplatky za studium v průměru o 73 %, zatímco příjem běžné rodiny klesl za stejnou dobu o 7 %. Celý článek k americkému systému najdete zde. Státu mezitím narostl dluh na nezaplaceném školném na více než jeden bilión dolarů. Tyto úroky platí bankám američtí daňoví poplatníci, jejichž děti už pro výši poplatků ani nemohou studovat. Tolik k současné podobě amerického snu. Ještě v 70. letech uživila rodina specializovaného dělníka pracujícího např. ve firmě Boeing dvě děti na vysokoškolských studiích. Dnes s bídou uživí jednoho vysokoškoláka, a nejde to bez vysokých půjček.

Přejeme inteligenci hezkou budoucnost a bezplatné školství v těch zemích, kde myslí hlavou a ne bankovním účtem.