Iniciativu studentů Záporožské hudební školy, kteří na nádraží interpretovali píseň z filmu "Jaro na Poříční ulici", podpořili obyvatelé Charkova a společně zazpívali píseň z filmu "Dívky". Na internetu se objevilo video, na kterém je vidět, jak asi stovka lidí na Charkovském nádraží začíná najednou zpívat píseň "Starý javor". Někteří uživatelé sociálních sítí oceňují emocionální ztvárnění písně i skvělou akustiku budovy, jiní v té akci vidí projev "ruského světa".


V popisu videa je však uvedeno, že provedení písně z filmu "Dívky" je reakce na studenty Záporožské hudební školy Majborody, kteří v budově místního nádraží zazpívali píseň "Jaro na Poříční ulici". Mladí lidé přišli na nádraží jako obyčejní cestující, někteří měli v ruce deštníky, někdo s kufrem, takže ostatní pasažéři byli překvapeni, když uslyšeli bolestně známý nápěv: "Kdy přijede jaro, to nevím. Přijdou deště... Sníh roztaje..."


Ukrajinské úřady se pokoušejí vytěsnit ruský jazyk ze všech oblastí, takže od 1. prosince například všechny informace na letištích této země zobrazené na elektronických tabulích a vývěskách a znějící z reproduktorů musí být výlučně v ukrajinštině a angličtině.

Členka nacionalistické strany "Svoboda" Irina Farion navíc vyzvala, aby byli ruskojazyční občané Ukrajiny zbaveni práva na vzdělání a zaměstnání, protože údajně porušují ustanovení ukrajinské ústavy o státním jazyku. "My na ně (ruskojazyčné obyvatelstvo - pozn. red.) nemusíme v žádném případě brát ohled - musíme bezohledně prosazovat svoji věc. Jsou to občané Ukrajiny, kteří musí respektovat zákony. A takovým zákonem je i 10. článek Ústavy Ukrajiny," prohlásila Farion.

Zdroj: Ukraina.ru

Překlad: Stan


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 250 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!