Dělám recenzenta českých a zahraničních filmů, včetně těch na DVD, už nějaký ten pátek. Avšak v poslední době mám pocit, že se svět zbláznil. Trendem dneška je točit „filmy“ (musím tento termín dát do uvozovek, jinak by se Frizt Lang, Ingmar Bergman či Federico Fellini obraceli v hrobě), z nichž bude divákovi co nejvíce fyzicky špatně.

Např. film Mlha (<a href="http://www.csfd.cz/film/227789-mist-the/">The Mist</a>) režiséra Franka Darabonta. Vypráví o skupině obyvatel, které v supermarketu zvenčí, z mlhy, začnou ohrožovat jakési podivné příšery. Hlavními hrdiny jsou otec se synem. Otec tvrdí synovi, že ho neopustí. Když se konečně pár lidí včetně otce a syna dostanou k autu a utíkají pryč, propadnou panice ve chvíli, kdy jim dojde benzín. Je to pro ně natolik tragickou událostí, že otec vytáhne pistoli a všechny zastřelí – včetně svého syna. Nevím, také mám syna, a ani v největší krizi a nebezpečí bych na něho nedokázal vytáhnout zbraň.

A to je dalším novým trendem ve světových filmech – zabíjení dětí. Kupř. snímek <a href="http://www.csfd.cz/film/222335-most-do-zeme-terabithia-bridge-to-terabithia/">Most do země Terabithia </a>by mohl být nádherným dětským filmem o ceně dětské fantazie. Bohužel tvůrci ke konci chtěli mít něco šokujícího, a tak hlavní dětská hrdinka umře. Druhý dětský hrdina z toho pak má deprese. Poslední půlhodina filmu je pak studenou sprchou na nadějná divákova očekávání, protože podobný konec se do pohádkově fantazijního příběhu hodí jako kilo soli do bábovky.

Film <a href="http://www.csfd.cz/film/224818-reservation-road/">Reservation Road </a>měl být rovněž psychodramatem. Možná i je. Avšak úvodní scéna, kdy je kluk, syn jednoho z hrdinů filmu, nechutně přejet autem na silnici (z čehož pak plyne další zápletka), nepatří zrovna k chuťovkách, po nichž by se někomu chtělo na film dále dívat. A je možné jmenovat další a další snímky – <a href="http://www.csfd.cz/film/221352-pad-fall-the/">Pád</a> režiséra Tarsema Singha, <a href="http://www.csfd.cz/film/228552-legenda-o-mem-synovi-my-boy-jack/">Legenda o mém synovi </a>nebo snímek&#160;<a href="http://www.csfd.cz/film/227571-snezni-andele-snow-angels/">Sněžní andělé</a>.

Nyní se na DVD dostává snímek <a href="http://www.csfd.cz/film/224876-funny-games-usa-funny-games-us/">Funny Games USA </a>(vychází 14. února 2009). Jde o stejnojmenný remake německého filmu, kdy se režie ujal stejný muž – Michael Haneke. Celé je to o tom, jak se dva chlápci nabourají do vily jedné rodiny (muž, žena, syn), kterou psychicky a fyzicky terorizují, a když je postupně jednoho po druhém zabijí (ano, i syna), jdou opruzovat o dům dál. Celé vyznění filmu je podobné, jako kdyby se Frodo a Gandalf dali do kupy se Sarumanem, začali sloužit straně zla a všichni hobiti na závěr celé trilogie vymřeli.

Nevím, jak kdo ostatní, ale mně je z podobných filmů – s prominutím – blivno.