Státní regulátoři mají svázané ruce a ucpaná ústa, hlídací psi demokracie byli puštěni ze řetězu. Proto pilně testují ruské sportovce na doping. Ale mezitím tikají hodiny posledního soudu v jaderných reaktorech Ukrajiny.

Havarijní stav ukrajinské jaderné energetiky

Občanská válka, oligarchy vydrancovaná ekonomika, zbídačení občané, stát v nesplatitelných dluzích - to je dnešní Ukrajina. Kde v ní chcete vzít peníze na údržbu a modernizaci zastaralých ukrajinských elektráren?

Většina bloků v ukrajinských jaderných elektrárnách je na pokraji své životnosti. Peníze na opravy a modernizaci, natož na výstavbu nových JE nejsou. Ukrajina jako stát je technicky v platební neschopnosti, totéž platí o státním podniku Energoatom. Prodlužování životnosti tak bude pouze formální záležitost a počet havárií dále poroste. Můžeme čekat nový Černobyl. Když se hlavním motivy celé země stane nenávist k Rusku a báchorky z kozáckého baroka, vede to k diletantismu a v konečném důsledku to může vést i k jaderným katastrofám. Současná situace zatím vyhovuje jak americkým obchodníkům, tak jejich kyjevským loutkám. To se jen tak nezmění a občané Ukrainy a EU to všechno zaplatí. V tuto chvíli jsou na Ukrajině v provozu čtyři jaderné elektrárny s celkem 15 energetickými bloky:

 • Chmelnická JE (2 bloky)
 • Rovenská JE (4 bloky)
 • Jihoukrajinská JE (3 bloky)
 • Záporožská JE (6 bloků)

Občanská válka na Ukrajině ještě neskončila a rizika z blízké tzv. "zóny ATO" jsou stále reálná. Dokumentuje to událost z 15. 5. 2014 v Záporožské JE. Policie v Energohradu nepustila bojovníky Pravého sektoru k jaderné elektrárně. Ti se tam dožadovali vstupu, aby "předešli provokaci separatistů". Někdo jim řekl, že v jaderné elektrárně nahrazují ukrajinské vlajky ruskými a že se ji chystá napadnout ruská armáda. Nepustili je tam kvůli tomu, že byli ozbrojeni, viz (tento ukrajinský web). Ideální jistě bude, aby tito fašističtí vlastenci usedli za řídící pult přímo do velínu. Policie zřejmě zapomněla sdělit, že nebyli ozbrojeni dostatečně, aby se domohli vstupu. Příště budou mít těžké zbraně amerického původu, tak to snad půjde lépe a rychleji.

Přehled havárek

Podívejme se na přehled incidentů v ukrajinském jaderném průmyslu v letech 2014 - 2016.

Rok 2014

 • 28. 11. 2014 Záporožská JE, Ukrajina: Havarijní odstávka v důsledku zkratu v elektroinstalaci. V roce 2014 čtvrtá v pořadí (rian.com.ua)
 • 28. 12. 2014 Záporožská JE, Ukrajina: Odstavení bloku č. 6 v důsledku poruchy uvnitř generátoru (rian.com.ua)


Rok 2015

 • 17. 1. 2015 Jihoukrajinská JE, Ukrajina: Požár, který hasilo 125 lidí a 16 vozidel. Podrobnosti incidentu nebyly sděleny. (rian.com.ua)
 • 5. 2. 2015 Jihoukrajinská JE, Ukrajina: "Vylepšené palivo" od Westinghouse dorazilo. Zavážet do reaktorů se podle šéfa ukrajinského jaderného dozoru Sergeje Božka bude do konce 1. čtvrtletí roku 2015, viz web (unian.net).
 • 15. 5. 2015 Jihoukrajinská JE, Ukrajina: Státní inspekce neprodloužila licenci na blok č. 2 s odkazem na to, že neodpovídá požadavkům jaderné bezpečnosti. Po opravě byl dán znovu do provozu 13. 12. 2015. (rian.com.ua).
 • 18. 7. 2015 Záporožská JE, Ukrajina: Havarijní odstávka bloku č. 1 v souvislosti s automatickým vypnutím hlavního cirkulačního čerpadla č. 2, jež pohání chladicí systém jaderného reaktoru, viz web (rian.com.ua).
 • 28. 8. 2015 Chmelnická JE, Ukrajina: Havarijní odstávka bloku č. 1 v důsledku toho, že protekla voda v topném tělese kompresní nádoby a pronikla do ochranné obálky reaktoru (rian.com.ua).
 • 26. 11. 2015 Kyjev, Ukrajina: Ukrajinský výbor matek vojáků informoval o tom, že všichni vojáci v Záporožské oblasti byli uvedeni do stavu plné pohotovosti kvůli nenadálé události na JE (např. havárie vnějšího napájení JE). Všem vojákům a důstojníkům byly vydány prostředky individuální protiradiační a protichemické ochrany. (golospravdy.com).


Rok 2016

 • 20. 2. 2016 Jihoukrajinská JE, Ukrajina: Havarijní odstávka bloku č. 3 v důsledku zvýšení úrovně chladicí kapaliny v parogenerátoru po poruše regulátoru její hladiny. Místní obyvatelé na sociálních sítích napsali, že oblast havárie byla urychleně uzavřena armádou, viz (rian.com.ua).
 • 20. 2. 2016 Rovenská JE, Ukrajina: Havarijní odstávka bloku č. 3 v souvislosti s porušením vakua v kondenzátorech turbiny, viz (rian.com.ua).
 • 23. 2. 2016 Záporožská JE, Ukrajina: První dodávka jaderného paliva od společnosti Westinghouse pro ruské tlakovodní reaktory (VVER) byla dopravena do Záporožské JE na jihovýchodě Ukrajiny, sdělil ukrajinský provozovatel jaderných elektráren Energoatom. Palivové soubory byly vyrobeny ve švédské továrně společnosti Westinghouse, píše se v tiskové zprávě. Energoatom sdělil, že nové palivo plánuje zavézt do 5. reaktoru o výkonu 1000 MW v květnu 2016. Nové palivo bude poté, podle výsledků z reaktoru č. 5 použito také v reaktorech č. 1, 3 a 4. Viz web (nucnet.cz).
 • 26. 2. 2016 Jihoukrajinská JE, Ukrajina: Havarijní odstávka nedávno opraveného bloku č. 2 v souvislosti s odpojením hlavního cirkulačního čerpadla č. 1. Viz web (rian.com.ua).
 • 23. 3. 2016 Jihoukrajinská JE, Ukrajina: Plné odstavení elektrárny. Přestaly pracovat všechny tři její bloky několik dní poté, co bylo slavnostně vsazeno do 3. bloku kromě 80 standardních palivových kazet od ruské společnosti TVEL i 83 nelicencovaných palivových souborů TBC-WR od společnosti Westinghouse. Viz web (rian.com.ua).
 • 27. 3. 2016 Rovenská JE, Ukrajina: Havarijní odstávka bloku č. 3 v důsledku zjištění netěsnosti v chladícím systému statoru turbogenerátoru. (rian.com.ua)
 • 11. 4. 2016 Záporožská JE, Ukrajina: Havarijní odstávka bloku č. 6 v souvislosti se snížením tlaku v generátorovém systému turbogenerátoru. Zprávy o desetinásobném překročení norem radiace byly oficiálně dementovány. Viz web (rian.com.ua).
 • 2. 5. 2016 Záporožská JE, Ukrajina: V Záporožské jaderné elektrárně na Ukrajině došlo k nehodě. Citujme oficiální prohlášení JE.

Dne 02.5.2016 v 13 hodin 22 minut byl reaktor číslo 4 v Záporožské jaderné elektrárně odpojen od sítě pro eliminaci úniku generátorového systému plynové turbíny. Opravy potrvají nejméně do čtvrtka 05.5.2016, 22 hodin


V současné době jsou u této největší jaderné elektrárny v Evropě, která stojí na březích řeky Dněpr, provozovány pouze dva ze šesti (!) reaktorů, které produkují čtvrtinu své původní kapacity. Zbývající čtyři jsou stále v opravě. Jaderní experti k tomu poznamenávají, že kvůli politicky motivovanému přechodu od ruského na mnohem dražší americké jaderné palivo vyráběné podle jiných norem se jaderná energetika na Ukrajině nachází ve velmi obtížných podmínkách a hrozí opakování tragédie, jako se odehrála v Černobylu. Viz web (den24.cz).

 • 10. 5. 2016 Rovenská JE, Ukrajina: Opět havarijní odstávka bloku č. 3 v důsledku zjištění netěsnosti v chladícím systému statoru turbogenerátoru. (rian.com.ua)
 • 18. 5. 2016 Záporožská JE, Ukrajina: Havarijní odstávka bloku č. 4 v souvislosti s poškozením vodičů fáze C blokového transformátoru. V tuto chvíli v Záporožské JE fungují ze šesti bloků pouze dva, ostatní jsou v dlouhodobé opravě. (rian.com.ua)
 • 20. 5. 2016 Kyjev, Ukrajina: Ukrajinský poslanec a bývalý šéf Energoatomu Andrej Derkač řekl, že situace v ukrajinském jaderném průmyslu je nejkritičtější za celou dobu existence samostatné Ukrajiny. "V tuto chvíli pracuje pouze sedm bloků jaderných elektráren, za posledních několik dní přešly do havarijního režimu dva. V Záporožské JE pracují dva bloky ze šesti", sdělil, když komentoval časté odstávky ukrajinských jaderných reaktorů. (interfax.ru)
 • 25. 5. 2016 Kyjev, Ukrajina: Šéf Ukrajinské státní inspekce pro jaderný dozor Sergej Božko označil situaci se zablokováním účtů státního jaderného energetického podniku Energoatom kvůli pohledávkám společnosti Ukrelektrowatt ve výši 127 mil. hřiven jako diverzi. (unian.net)
 • 31. 5. 2016 Kyjev, Ukrajina: Více než tisíc zaměstnanců demonstruje před sídlem prezidenta s požadavkem vyřešit problém zablokovaných účtů státního provozovatele jaderných elektráren Energoatom a nedopustit neoprávněnou korporatizaci společnosti a propouštění profesionálů z jaderného průmyslu. (npp.zp.ua)
 • 16. 6. 2016 Záporožská JE, Ukrajina: Zavážka první várky jaderného paliva vyrobeného společností Westinghouse Electric Co do reaktorové jednotky číslo 5. Vsázka byla sledována předsedou správní rady ukrajinské státní energetické společnosti Energoatom Jurijem Nedašovským, zástupcem amerického ministerstva energetiky Edwardem McGinnisem a představitelem americké Národní laboratoře Argonne Igorem Bodnarem. "Do reaktoru bylo právě vsazeno šest palivových souborů. Celkem ji v rámci první várky plánujeme vsadit 42," sdělila Záporožská JE. (neimagazine.com)
 • 19. 6. 2016 Sydney, Austrálie: V Global Peace Indexu za rok 2015 je Ukrajina na 156. místě, mezi Súdánem a Středoafrickou republikou. Znamená to, že ode dna světového žebříčku ji dělí už jen pět míst.
 • 16. 7. 2016 Chmelnická JE, Ukrajina: Ukrajinské ministerstvo energetiky a uhelného průmyslu sdělilo, že na Chmelnické JE došlo k nevelké havárii, kvůli níž muselo být zastaveno fungování prvního energobloku. Důvodem byla netěsnost na parogenerátoru prvního bloku. Ministerstvo oznámilo, že oprava bude hotova rychle a energoblok se plánuje spustit už 24. července. Druhý blok Chmelnické JE pracuje v normálním režimu. (vesti-ukr.com)


Frekvence incidentů roste, velmi to připomíná situaci, která nastala v JE Temelín poté, co se tam pokusili nahradit ruské palivo americkým. Tehdy to dopadlo pokorným návratem k ruskému palivu, můžeme něco podobného čekat od "vlastenecky uvědomělých" Ukrajinců?

Co říkají odborníci a co dělají politici

Na otázky ukrajinské tiskové agentury UNIAN odpovídá šéf Ukrajinské státní inspekce pro jaderný dozor Sergej Božko:

Ke kolika incidentům došlo na ukrajinských jaderných elektrárnách v roce 2014?
Došlo celkem k deseti incidentům. Polovina z nich se týkala elektřiny, ne přímo jaderné energetiky. Nezaznamenali jsme také žádné případy zvýšených emisí; žádný z těchto incidentů nesplnil kritéria INES. Také jsme o všech těchto incidentech informovali Mezinárodní agenturu pro atomovou energii. Kvůli záplavě nepravdivých zpráv v médiích jsme také začali vydávat mnohem víc informací o incidentech na našich oficiálních webových stránkách. Využíváme naše stránky též k tomu, abychom permanentně informovali veřejnost o úrovni radiace na našich jaderných elektrárnách a v jejich okolí.

Jak zajišťujete bezpečnost jaderných elektráren v podmínkách války?
Fyzická ochrana našich jaderných elektráren byla zvýšena od 31. ledna 2014. Zavedli jsme také opatření, která zajistí, že jsou elektrárny chráněny před možnými teroristickými útoky a sabotáží. Na některých elektrárnách jsme také posílili protileteckou obranu. Pokud vás zajímá, jestli naše jaderné bloky byly navrženy tak, aby přestály boje, pak říkám, že nikoliv. Pokud elektrárnu zasáhne OTR-21 Točka (taktická balistická raketa krátkého dosahu – pozn. red. euractiv.cz), bude to katastrofa. (unian.net, 5. 2. 2015 via euractiv.cz, 26. 2. 2015)

Na poplach bije i ředitel energetických programů Centra světové ekonomiky a mezinárodních vztahů V. Zemljanskij, který prohlásil: "Pokud se rozhodnou manipulovat s jadernými bloky, radím utéci ze země. Co se může stát s jaderným reaktorem, když se s ním začnou provádět manévry, jsme všichni viděli v dubnu roku 1986. Tehdy v Černobylu ve skutečnosti také prováděli s reaktorem jistý manévr."

Další hrozbu jaderné katastrofy vytváří opotřebení jaderných reaktorů. Jak zdůraznil expert na energetickou politiku Ukrajinského národního ekologického střediska A. Pasjuk, "už jejich používání je experiment. Navíc na Jihoukrajinské JE zkoušejí palivo od Westinghouse. To už je příliš - tolik experimentů naráz." Tři ukrajinské energetické bloky se už používají po dosažení jejich vyprojektované životnosti, k dalším devíti vydá podobné rozhodnutí Ukrajinská státní inspekce pro jaderný dozor do roku 2020. Podle výsledků nezávislého zkoumání, které provedlo Ukrajinské národní ekologické středisko, opotřebení řady prvků reaktorové nádoby bloku č. 1 Jihoukrajinské JE už desetinásobně převyšuje povolenou mez. Životnost bloku č. 2 skončila v květnu roku 2015, totéž platí i pro jeden z bloků Záporožské JE. Vláda však zakázala ukrajinskému jadernému dozoru provést z vlastní iniciativy jakoukoli kontrolu bezpečnosti jaderných energetických objektů v celé zemi. (news24.ua)

Shrnuto a podtrženo: V bankrotující zemi, která brání jadernému dozoru v kontrole bezpečnosti, se na zastaralých jaderných blocích se zanedbanou údržbou za plného provozu provádí experiment, který už v minulosti proběhl v JE Temelín a skončil neslavně. Jediné pozitivum je tvrzení výrobce, že testované palivo bylo "vyladěno". To však není, co se výrobce paliva týče, všechno...

Vražedný hazard, který je nazýván experimentem

V březnu tohoto roku byla zveřejněna informace, že úředníci ministerstva spravedlnosti a Komise pro cenné papíry (SEC) začali prověřovat činnost japonské společnosti Toshiba Corp., kterou podezřívají ze zatajování ztráty ve výši 1,3 mld. USD v dceřiné společnosti pracující v oblasti jaderné energetiky. Ceny akcií Toshiby na burzách klesly o 8 %. (interfax.com) Společnost Toshiba zareagovala oznámením, že v souvislosti se skandálem zvažuje prodej svého jaderného byznysu. Jeho součástí je i Westinghouse, jejíž šéf Danny Roderick předtím popřel, že by právě tato firma byla vyšetřována. (atominfo.ru)

Jaderný průmysl USA je v krizi a ztrácí pozice na mezinárodním trhu. Pokud se situace nezmění, americký jaderný průmysl jako celek i Westinghouse jako jeho součást ztrácí konkurenceschopnost ve srovnání se současnými lídry globálního jaderného trhu - Francií a Ruskem - a také s novými hráči, z nichž těmi hlavními jsou Čína a Jižní Korea. Washington poté, co mocensky obsadil Ukrajinu, získal možnost testovat a doladit své padělané palivové kazety na "živých" reaktorech. Tato obchodní příležitost je náležitě využita. (news24.ua)

Westinghouse je dlouhodobě v krizi, v tendrech na výstavbu jaderných elektráren i na dodávky paliva je dlouhodobě neúspěšný. Ukrajinský experiment a následná "diverzifikace" východoevropských jaderných elektráren s ruskými/sovětskými technologiemi se tak pravděpodobně stala jeho poslední šancí na záchranu. A udělá pro to cokoli...

Sleduj toky peněz a pochopíš motiv

Podle údajů ukrajinského statistického úřadu zaplatil Energoatom za americké palivové soubory, které jsou dražší než ty ruské od firmy TVEL, 240 mil. USD... Jde jako obvykle o peníze. Americké palivo je totiž ve skutečnosti dodáváno na Ukrajinu přes prostředníka, jistou německou firmu. "Taková spolupráce vedla v roce 2011 ke zvýšení ceny palivových souborů pro státní podnik Energoatom a bezdůvodnému obohacení dané společnosti o více než 100 mil. euro," cituje závěry ukrajinské finanční inspekce Ekonomická pravda. Přemýšlejte - 100 mil. ročně! Peníze přitom začaly proudit v roce 2009! Ukrajina se podle dříve uzavřené dohody zavázala každoročně koupit od Westinghouse palivo minimálně do 3 z 15 bloků. Kolik peněz skončilo v kapsách prostředníků a kdo jsou, to je možné se pouze dohadovat. Pokud se má hovořit o rizicích, v lepším případě dojde k havárii podobné té, která se udála v Česku na JE Temelín. V lepším případě se to obejde bez úniku radiace. (nabat.in.ua)

Obchod je globální a jde především o podíl na trhu. Ruská palivová společnost TVEL oznámila uzavření dohody s americkou společností Global Nuclear Fuel – Americas (GNF-A) o spolupráci při licencování, marketingu a fabrikaci jaderného paliva pro tlakovodní reaktory provozované ve Spojených státech. Dohoda stanovuje, že TVEL a GNF-A založí společnou alianci, která bude americkým zákazníkům nabízet palivo ruské konstrukce TVS-KVADRAT ke zkušebnímu a později i komerčnímu provozu, zajistí jeho licencování ve Spojených státech a schválení amerického regulačního úřadu Nuclear Regulatory Commission. (parlamentnilisty.cz)

Zatímco ideologicky uvědomělá Ukrajina jde do riskantního experimentu, který dokonce i v případě kladného výsledku skončí tím, že bude odebírat dražší palivo a bude muset vybudovat vlastní úložiště jaderného odpadu, američtí provozovatelé jaderných elektráren se poohlížejí po levnějším ruském palivu. Ekonomika má u pragmaticky přemýšlejících kapitalistů před ideologií přednost.

Budoucí katastrofu financuje EU

V červnu tohoto roku vyšlo najevo, že společnost Westinghouse Electric Company spolu s osmi evropskými partnery získala od Evropské unie dotaci 2 miliony eur. Jejím deklarovaným cílem je zajistit bezpečnost dodávek jaderného paliva pro reaktory ruského typu v zemích EU. Jedná se o pět členských zemí (Bulharsko, Česká republika, Finsko, Maďarsko a Slovensko), v nichž je v provozu 18 těchto reaktorů, které jsou nyní stoprocentně závislé na dodávkách od ruských výrobců. Tyto bloky v uvedených zemích zajišťují až 52 % elektřiny. Dotace EU má sloužit k diverzifikaci zdrojů jaderného paliva v souladu s mezinárodními standardy jaderné bezpečnosti. (atominfo.cz)

Kouzelným slůvkem, které přesunuje peníze z EU-kasy do kapes americké dceřiné firmy japonského koncernu Toshiba, je "diverzifikace". A za tyto peníze dostanou evropští daňoví poplatníci více jaderného rizika.

Jaderná katastrofa na obzoru

V květnu t. r. ukrajinské ministerstvo energetiky a uhelného průmyslu zveřejnilo plán přeměny státního jaderného podniku Energoatom na korporaci, který může zbavit stát kontroly nad touto společností. Šéf odborů pracovníků v jaderném průmyslu Alexej Lyč k tomu řekl, že takové rozhodnutí odstraní z vedení společnosti i jaderných elektráren vysoce kvalifikovaný technický personál... Podle něj může vést převod na akciovou společnost vzhledem k nemožnosti společnosti splácet dluhy a hrozbě bankrotu k předání části akcií věřitelům. (unian.net)

Více než tisíc zaměstnanců jaderného průmyslu na neutěšený stav Energoatomu a celého odvětví reagovalo demonstrací před sídlem prezidenta s požadavkem vyřešit problém zablokovaných účtů státního provozovatele jaderných elektráren Energoatom a nedopustit neoprávněnou korporatizaci společnosti a propouštění profesionálů z jaderného průmyslu. Podle zpravodaje tiskové agentury UNIAN zablokovali protestující oblečení ve žlutobílé uniformy sídlo prezidenta a skandovali "Ruce pryč od jaderných elektráren" a "Ne bankrotu jaderného průmyslu". Protestující drželi v rukou transparenty se jmény jaderných elektráren i společnosti Energoatom. Šéf odborové organizace zaměstnanců jaderného odvětví Alexej Lyč sdělil, že hlavními důvody pro organizaci akce je to, že úřady nereagují na problém blokování účtů společnosti ani na pokusy o její privatizaci bez toho, aby se zvážila specifika fungování tohoto odvětví. (npp.zp.ua)

Na červnovém zasedání ukrajinského parlamentu (Věrchovna rada) poslanec z Bloku Petra Porošenka a zástupce přesedy parlamentního Výboru pro palivově-energetický komplex Alexandr Dombrovskij vyzval parlament, aby přijal návrh zákona, který zahrnuje prodloužení moratoria na vymáhání pohledávek od státní energetické společnosti Energoatom, což obnoví jeho normální fungování... "V tuto chvíli činí celkové dluhy Energoatomu 14 mld. hřiven a nesplacené úvěry už převyšují 10 mld. hřiven. To vede k tomu, že ukrajinská strategická společnost nemůže plnit své závazky týkající se dodávek nového jaderného paliva ani jeho vývozu z ukrajinského území. Energoatom teď nemůže splácet půjčky, zejména ty od Evropské banky pro obnovu a rozvoj," dodal poslanec. (npp.zp.ua)

V podstatě ve stejnou dobu proběhla zavážka první várky jaderného paliva vyrobeného společností Westinghouse Electric Co do reaktorové jednotky číslo 5. Vsázka byla sledována předsedou správní rady ukrajinské státní energetické společnosti Energoatom Jurijem Nedašovským, zástupcem amerického ministerstva energetiky Edwardem McGinnisem a představitelem americké Národní laboratoře Argonne Igorem Bodnarem. "Do reaktoru bylo právě vsazeno šest palivových souborů. Celkem ji v rámci první várky plánujeme vsadit 42," sdělila Záporožská JE. Dále bylo oznámeno, že se během návštěvy delegace z USA vedla diskuse o plánech dodávek amerického paliva do Záporoží i o přípravách monitorovacího systému v aktivní zóně reaktorů. Ukrajinská státní inspekce pro jaderný dozor povolila vsázku první várky paliva od Westinghouse do 5. reaktoru Záporožské JE "na základě pozitivních výsledků státního přezkoumání jaderné a radiační bezpečnosti projektu rozšíření pilotní operace jaderného paliva od Westinghouse Electric Co". (neimagazine.com)

Pro osvěžení paměti připomínáme odstavec z přehledu havárií na zařízeních jaderné energetiky: 23. 3. 2016 Jihoukrajinská JE, Ukrajina: Plné odstavení elektrárny. Přestaly pracovat všechny tři její bloky několik dní poté, co bylo slavnostně vsazeno do 3. bloku kromě 80 standardních palivových kazet od ruské společnosti TVEL i 83 nelicencovaných palivových souborů TBC-WR od společnosti Westinghouse. (rian.com.ua)

Kdyby nešlo o naše peníze, zdraví a životy, byl by to skvělý scénář na kovbojku z Divokého východu, v níž vystupují olupovaní a týraní domorodci, prodejní šerifové a drsní američtí byznysmeni s prázdnými kapsami a kolty nízko u pasu. Bohužel se nejedná o žádnou fikci, ale o drsnou realitu. Nevíme, kdy dojde k další velké jaderné havárii, ale víme, že na Ukrajině jsou všechny podmínky pro to, aby k ní s velmi vysokou pravděpodobností došlo.

Psali jsme:
Jaderné experimenty na Ukrajině: EU už začíná mít strach
Ukrajina má ministerstvo pravdy a havárii jaderného reaktoru
Bezpečnostní rizika vyplývající z ukrajinské krize
Co se děje na Východě? (1. díl - Ukrajina)
Modlitba za Černobyl
Všechny běžící jaderné reaktory USA mají bezpečnostní problémy
Jaderná energie: sluha, který se stal teroristou
Temelín se prostě přežil a ...nepřežil


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 1450 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!