Bývalý předseda klíčového federálního výboru sledujícího bezpečnost jaderných elekráren v USA (US Nuclear Regulatory Commission), Gregory B. Jaczko, se postaral o menší senzaci. Na oficiální konferenci placené atomovou lobby (Carnegie International Nuclear Policy Conference) prohlásil, že vzhledem k opatřením přijatým po totální havárii reaktoru ve Fukušimě pracuje všech 104 běžících jaderných reaktorů USA mimo přijaté bezpečnostní standardy. Výslovně prohlásil, že všechny reaktory mají nenapravitelné bezpečnostní problémy a měly by být postaveny mimo provoz a nahrazeny. Gregory B. Jaczko podal pro svůj postoj následující vysvětlení.

Prostě jsem o těchto věcech uvažoval hlouběji a pozoroval jsem, jak nukleární průmysl a státní regulátoři se snaží reagovat na nesmírně složité problémy, které se staly zřejmými po katastrofě jaderné elektrárny ve Fukušimě roklu 2011.


Tato bomba vypuštěná na sebe chválící schůzi atomového spolku a vládních činitelů se neminula účinkem. Vláda totiž nedávno jednostranným úředním aktem prodloužila životnost jaderných elektráren o dalších 20 let z původně plánované doby životnosti 40 let. Navíc pod tlakem lobbistů uvažuje o dalším prodloužení životnosti, což by znamenalo, že reaktory pojedou celkem 80 let. Jaké je riziko havárie a zamoření radioaktivního prvního okruhu, o tom začala v USA skutečně vážná debata.

O problémech amerického jaderného programu jsme psali už v několika článcích. Atomová energie v USA je sporná z následujících důvodů:

  • opakované havárie zastaralých zařízení a následné úniky radioaktivity (Hanford);
  • nevhodně postavené elektrárny přímo na tektonických zlomech s častým výskytem zemětřesení;
  • nekonkurenceschopnost jaderných elektráren vzhledem k alternativním zdrojům energie, které jsou navíc bezpečné a ekologicky čistější.


Vzhledem k těmto faktům působí rozhodnutí Nečasovy vlády o další stavbě bloků v Temelíně jako politický, ekonomický a technologický úlet.