Transpacifická smlouva (TPP) jde do kytek, což ukazují výsledky Obamovy "obchodní" návštěvy v Japonsku a v zemích Dálného východu. Jistěže podpořil svého spojence v jeho územním sporu s Čínou o sporné ostrovy, ale to nebyl hlavní cíl návštěvy. Hlavní vyjednavač Trans-Pacific Partnership (TPP) za Japonsko Akira Amari prohlásil, že vyjednávání jsou tzv. v "těžké situaci" a že se odkládají na neurčito. Dalších 10 asijských zemí jasně pochopilo tuto zvěst a jednání jsou prozatím mrtvá. Důvod? Studená válka s Ruskem a zničení lokálních ekonomik v případě podepsání smlouvy. A pochopitelně nesouhlas Číny, která potřebuje zničit dolar a zlomit nadvládu amerických korporací.

Je to o dolaru, blbče

Slavné heslo "It is economy, stupid!" je nutno vyměnit za dolar. Japonsko obchoduje s Čínou v jüanech a dolar pro obě země skončil jako hlavní směna. Čína bude za 10 let a možná i dříve největší světovou ekonomikou a je největším věřitelem USA. Viz články o dolaru jako upadající světové měně a fakta ze Sýrie. Čína se připojila k Rusy vedené alianci, která chce skončit s nadvládou petrodolaru. Studená proxy-válka vedená proti Rusku na Ukrajině má své ekonomické zdůvodnění. Rusové vedou alianci států usilujících o odstranění dolaru jako zúčtovací měny za suroviny. Historické propojení dolaru, zlata a ropy najdete na tomto videu s vynikající politicko-ekonomickou analýzou let 1968-2014.


Ropa a zemní plyn přijdou do Asie ze šíitského půlměsíce, a to plynovody, které nyní sahají až do Pákistánu. Irák, Irán a Sýrie budou obchodovat ve všem možném, jenom ne v dolarech. Podobně běží výměny surovin a zboží mezi Ruskem a Čínou. Japonsko tento trend nemůže změnit, jeho ekonomika bude za pár let fungovat pouze jako přívěsek expandující Číny. A tato země TPP dohodu odmítla z jasných důvodů. Nadvláda amerických korporací v Čínou kontrolované Asii není pro tuto zemi na pořadu dne. V tom je Čína zajedno s Ruskem. Proto vzniká se zeměmi BRICS nový blok zemí, které budou budovat vlastní ekonomické vztahy. Jen hloupá EU stojí mimo tento trend a pokračuje v tajných jednáních o transatlantické smlouvě (TTIP). Vedení EU si nevidí na špičku nosu, bohužel. Příklad asijských zemí by nás, občany EU, měl varovat.

Taktika USA v Asii nevyšla

Smlouva TPP by navíc zničila asijské zemědělství a lokální ekonomiku. Článek Smlouva NAFTA po 20 letech a zničené Mexiko výmluvně ukázal, jak dopadlo lokální zemědělství a ekonomika při totální liberalizaci trhu. A je dobré vědět, že současný úspěch Číny je právě v tom, že od začátku (na rozdíl od Klausova Česka a Jelcinova Ruska) odmítla tzv. Washingtonský konsensus a otevírala trh pomalu a velmi promyšleně. Asijské země se poučily z úspěchu Číny a z debaklu Mexika. Výsledkem je odmítnutí smlouvy. Například Japonsko z mnoha historických a interních ekonomických důvodů subvencuje výrobu domácí rýže, aby zabránilo bouřím hladových zemědělců.

Američané se snažili téměř zoufale smlouvu TPP propasírovat. V případě Japonska souhlasili dokonce z podržením ochranných cel na rýži a nabídli Japonsku jednostranné snížení dovozních cel do USA o 99,5 %. Korporacím je jedno, že si zničí domácí produkci japonským zbožím. Jednak výroba už tak jako tak v USA téměř neexistuje, a hlavní dovoz spotřebního zboží jde z Číny. Ani tato nabídka nepohnula Japonsko a další státy k tomu, aby v jednání pokračovaly. Spojené státy proti Číně prohrály jedno důležité kolo. My všichni z toho budeme mít zisk také. Korporacím v USA jde o celosvětovou nadvládu nad státy, protože pak si budou moci dělat, co chtějí. Každý krok k multilaterálnímu světu je pro nás ziskem.