Německý psycholog William Stern (1871-1938) nám slabomyslným pořádně otrávil život, protože vynalezl pojem zvaný "Inteligenční kvocient" (IQ), na jehož základě vznikly známé testy toho, o nám chybí. A pokud se podíváte na rasistickou a evoluční biologii a tzv. "humanitní" vědy o dvě generaci zpět (viz článek Lidské zoologické zahrady aneb Tiché šílenství vědy), pak je jasné, že testy IQ byly masivně zneužívány jako ideologický a rasistický nástroj.

Nyní nám svitla naděje. Deník Independent (21.12.) publikoval výsledky výzkumu vedeného profesorem Adrianem Owenem z University of Western Ontario v Kanadě. Test zahrnul on-line zkoumání více než 100.000 lidé z celého světa, kteří se podrobili komplexnímu testování poznávacích schopností všeho druhu (paměť, uvažování, pozornost a plánování).

Výzkumníci poté vzali z celkového počtu pokusný vzorek 46.000 lidí a zkoumali jejich výsledky ve třech oblastech: krátkodobou paměť, uvažování a použití jazyka (short-term memory, reasoning, verbal component). Ukázalo se, variace mezi zkoumanými osobami jsou tak velké, že není možno vytvořit model jednotné inteligence. Tisíce lidí po celé zeměkouli zvládly velmi dobře různé části testu, které teoreticky mělo udělat jen pár set lidí. Navíc náhodně vybraný vzorek 16 osob ukázal na mozkovém scaneru, že každá z těchto činností aktivuje jiné části mozku.

Zkrátka, nezoufejte. IQ není to nejdůležitější, je třeba myslet.