Internetem putuje NÁVRH ŘEŠENÍ  VŠEM LIDEM NESPOKOJENÝM SE SOUČASNÝM STAVEM a dorazil i do mojí e-pošty. Se zájmem jsem početl a v duchu popřál neznámým tvůrcům splnění všech jejich snů. Zavřel jsem přílohu a posunul se na další řádek seznamu. Jsem už apatický stoik. A kdo by nebyl, po těch létech tréningové dřiny v házení hrachu na zeď. Nebylo mi dopřáno klidu a zapomnění. Z nejvyšších míst přišel „urgent message“, že právě toto si žádá náš komentář protože, hlas lidu je někdy i hlasem Božím a co kdyby zrovna toto byl ten případ.

      Vezmu to poctivě od první stránky. Nesdílím ono okouzlené nadšení pisatelů ze síly internetem přenášené informace. Sedím před monitorem každý den a občas mluvím i s lidmi co u toho nesedí vůbec, a právě proto si nedělám v tomto směru žádné plané naděje. Věřím, že slovo se někdy může stát i činem, ale asi tak jednou za 20let. Budu optimista a doufám, že čekání je u konce. Ten správný letopočet je právě teď a snad se to v celé společnosti rozjede. Občané se velmi pomalu probouzejí z apatické letargie a předpokladem změny je vysoká účast a odpovědná volba všech voličů ČR.      Vřele souhlasím s druhou stranou textu. Podmínky „Pracovní smlouvy “ mezi ZAMĚSTNAVATELI občany, voliči a daňovými sponzory a jejich ZAMĚSTNANCI-politiky jsou velmi pěkně napsané. Je to svěží a čtivé dílko, zahřeje na duši. V samotné myšlence fyzicky existující „Pracovní smlouvy “ je cítit chytlavá jiskra ryzího humoru velkého Čecha Járy Cimrmana.      Na třetí straně jsou dominantní dva body: 1)   poskytnout žadateli hlas ve volbách a dát tak žadateli-politikovi práci v  Poslanecké sněmovně 2)   poskytnout svému ZAMĚSTNANCI-politikovi plat z finančních prostředků ZAMĚSTNAVATELE-občana, voliče. Pisatelé výzvy bohužel zapomněli dopsat bod třetí. Volbami milí přátelé nic nekončí, začíná kontrola výkonu a práce zaměstnance. A to je opravdová, nepopulární a nikdy nekončící dřina, kterou důvěrně zná každý zaměstnavatel. Dopišme společně právě tento třetí bod. Rozhoduje o bytí a nebytí každé firmy v nelítostné konkurenci globalizace.

     Nechtěl jsem se dotknout autorů této výzvy občanům. Mírně ironický úvod je ale plně namístě. Naivní pokusy o nápravu věcí veřejných nemají v propracovaném klientelistickém systému žádnou šanci na úspěch. Dovolím si rozebrat některá sporná východiska. Ve fungujícím systému parlamentní demokracie není pro „Pracovní smlouvy “ s politiky žádný zákonný rámec. Text můžeme chápat jen jako výklad vztahu volič x politik psaný čtivou formou. Aplikace do politické praxe zničí demokracii. Dějinných příkladů najdeme celou řadu.      Voliče v parlamentní demokracii zastupuje konkrétní poslanec zvolený za jeho obvod na kandidátce politické strany. Fakta nelze ignorovat, jsou dána zákony ČR. Každý pokus o rychlou nápravu mizerného stavu musí začít tady. Máte ve svém volebním obvodu poslance-zaměstnance kontrolujte jeho výkon na pracovišti. Každý poslanec zvolený za váš volební obvod má poslaneckou kancelář. Provoz je placen z vašich daní proplácením nákladů poslaneckou sněmovnou. Jeho druhé pracoviště je poslanecká sněmovna popřípadě senát. Máte možnost z pohodlí domova kontrolovat jeho účast na každém hlasování i to jak hlasoval. Stačí k tomu počítač s internetem a schopnost číst zápisy ze schůzí na webovém portálu sněmovny nebo senátu.      Body 1-5 zmiňovaného prohlášení obsahují požadavky na změny nebo schválení nových zákonů. K realizaci doporučuji jednoduchý postup:

  • požádáte svého poslance aby hlasoval pro legislativní návrh obsahující požadovanou právní úpravu /pokud návrh neexistuje může přijít váš poslanec s vlastním nárhem /
  • zkontrolujete si jak váš poslanec hlasoval

Vypadá to jednoduše, ale mezi námi přátelé, úspěch si vyžádá hodně vaší vytrvalosti. Procvičíte si mnoho ze svých komunikačních dovedností a výrazně se zlepší i vaše asertivita. Zajímavý je bod 6. volající po „...objektivitě a vyváženosti veřejnoprávních médií.. “ . Veřejnoprávní rozhlas a televize kontrolují poslaneckou sněmovnou zvolené tzv. mediální rady. Více vám poví pan Kraus zde.

ject width="480" height="295" align="left" style="margin: 20px;"> bed width="480" height="295" allowfullscreen="true" allowscriptaccess="always" type="application/x-shockwave-flash" src="http://www.youtube.com/v/ssRKI1y9_gc&hl=cs_CZ&fs=1&color1=0x006699&color2=0x54abd6">

Viděli jste video, takže je vám jasné jak postupovat.

  • požádáte svého poslance, aby navrhl osobu XY
  • zkontrolujete si jak váš poslanec hlasoval

Ve vztahu k rozvoji vaší osobnosti platí co bylo řečeno výše. Nechci se trapně opakovat. Věřím, že veřejných iniciativ tohoto druhu bude přibývat a pevně doufám, že i jejich odezva ve společnosti bude narůstat. Tuto výzvu beru za svou a cituji doslovně: „Spoléhat už na nikoho, kromě sebe samých, nemůžeme“.