Vyšetřovatelé Kalifornské komise pro veřejné služby vydali začátkem prosince konečnou 700stránkovou zprávu, kde dokumentují nedodržování státních předpisů pro údržbu elektrických vedení a poukázali na systémové problémy údržby přestárlých elektrických vedení společností PG&E.

Společnost, která je odpovědná za zabití 8 lidí při výbuchu v San Bruno v roce 2010 špatně udržovaným plynovodem, byla od té doby ve zkušební době pod „zostřeným dohledem“ státní inspekce. Jak společnost sama připustila, elektrické vedení Caribou-Palermo bylo odpovědné za katastrofální požár (Camp Fire), největší požár od roku 2001. Jak Wall Street Journal uvedl již před tím, vedení Caribou-Palermo, které je v provozu od roku 1921, dosáhlo konce své užitečné životnosti a potřebovalo nutně kontrolu a opravu. Zpráva uvedla, že „zjištěné nedostatky v inspekci a údržbě stožárů nebyly izolované, ale naznačovaly celkový vzorec nedostatečné inspekce a údržby“. Posádky PG&E nevylézaly na stožáry rozvodů, prováděly pouze pozorování ze země, což bylo v rozporu i s pravidly společnosti samé. Nakonec i náhodně nalezené poruchy byly odsunuty na později jako nepodstatné, i když měly dostat největší prioritu. Jako podstatný projev lhostejnosti k lidským životům je fakt, že není žádný záznam o tom, že by se nahlášené závady vůbec odstraňovaly.

V důsledku loňského Camp Fire vyhlásila společnost PG&E v lednu 2019 konkurz, aby zabránila vyplacení zhruba 30 miliard dolarů, které dlužila svým obětem. Po tomto kroku, který vyvolal další veřejné pobouření, oznámila PG&E letos řadu postupných výpadků proudu, které ovlivnily 3 miliony Kaliforňanů a bezpočet podniků, škol, nemocnic a těch, kteří potřebovali elektřinu pro záchranu života. Místo opravy a modernizace své zničené infrastruktury se společnost pokusila ušetřit peníze vypnutím energie na svých nosičích během letní sezóny. V letošním roce ale i tak vypukla řada smrtelných požárů.

Podle zprávy společnosti Bloomberg byla společnost blízko k dohodě o zaplacení pouze 13,5 miliard dolarů na náhradu škody způsobené požárem Camp, tedy méně než polovinu pohledávek, čímž vyvolala růst ceny akcií společnosti o 21 procent.

Federální soudce zjistil, že se společnost stále pokoušela platit svým vrcholným manažerům 16 milionů dolarů v bonusech. Tato platba bonusů byla naštěstí zastavena a soudce zvažuje další sankce. Mezitím Generální ředitel PG&E Bill Johnson oznámil, že výpadky dodávek energií by mohly pokračovat další desetiletí, protože společnost plánuje vylepšit infrastrukturu v dlouhodobém výhledu. Přestože zpráva uvádí desítky porušení pravidel Komise pro veřejné služby, neobsahuje žádná doporučení. Od roku 2006 do konce roku 2017 dosáhla společnost PG&E čistého zisku 13,5 miliardy dolarů. Za ta léta vyplatila akcionářům téměř 10 miliard dolarů, ale nikdy nenašla peníze na údržbu infrastruktury.

Bezcitná lhostejnost k lidským životům firmy PG&E je přirozeným výsledkem podřízení lidských potřeb soukromému zisku.

Zdroj: WSWS

Předchozí díly:

Pacific Gas and Electric Company aneb Náš americký vzor
Malá domů aneb Co udělat, když jim hoří domy


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!