Z fízlování se stala v prostředí korporátně-politického jednoho procenta Západu úplná mánie, která díky odhalením Snowdena už připomíná tragikomedii. Před půlrokem znovu otevřel svůj dárkový kufr a vytáhl z něj historii fízlování německé BND. Nebylo to úplně nezištné, protože v té době v Německu běžely pokusy o jeho rehabilitaci. Vláda Merkelové byla pod značným tlakem domácí a světové veřejnosti a padaly návrhy na udělení ceny míru tomuto odvážnému muži. Jak známo, Snowden pořád sedí v Rusku a německá vláda pro něj neudělala vůbec nic. Evropský parlament pouze nezávazně nechal prohlasovat resoluci pro uklidnění EU-veřejnosti. Ve verbální výlevu šlechetnosti a humanity EP prosí USA, aby Snowdenovi zrušili trestní stíhání. Při posledním rozhovoru s nezávislými médii Snowden ironicky řekl, že to dopad mělo. Při jednáních o návrat do USA se administrativa zavázala, že ho prý nebudou mučit. O hrozícím doživotí či trestu smrti za špionáž pochopitelně nebyla řeč.

Snowden tedy pomohl německým aktivistům a slušným občanům tím, že demaskoval špinavou roli BND, potažmo i samotné kancléřky. Merkelová ještě v roce 2013 tvrdila, že "špehování mezi přáteli je nepřijatelné". Snowdenova zpráva dnes podpořená i německými médii žádá hlavu šéfa německých špiónů. Německé fízly chytl stejný fantas jako jejich americké kolegy. Na jejich příkaz fízlovali i to, do čeho se NSA nechtěla sama pustit, aby neměla velmocenský skandál. Paranoiu BND dokazuje seznam cílů: vlastní vláda, francouzský prezident, americká FBI, agentura OSN pro děti, němečtí diplomaté, Světová zdravotnická organizace, Mezinárodní soudní dvůr v Haagu, Oxfam, Červený kříž. Snowden předal Němcům dokumenty o propojeném fízlování v roce 2013. BND nejen že fízlovala na příkaz NSA nejvyšší úředníky na francouzském ministerstvu zahraničí, v Elysejském paláci, a v Evropské komisi. Současná šetření Bundestagu ukazují, že fízlové byli iniciativní i sami pro sebe a nahrávali si materiály vlastních spojenců.

Jak vidět, paranoické jedno procento reprezentující demokracii Západu má nepřátel jako máku. Německo je pro NSA poválečná kolonie, jejíž agenti jsou povinni odvést potřebnou špinavou práci. Zdejší občané jsou pobouřeni a bezradnou Merkelovou stíhá po debaklu s uprchlíky jeden průšvih za druhým.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 400 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!