Naše milé korporátky se jaksi smířily s tím, že když mučí USA, je třeba ze zdvořilosti politovat, ale pak mlčet, protože to slouží růstu demokracie. My si na e-republice myslíme, že když někdo mučí, tak holt mučí, a je to zločin. A pokud to dělá s požehnáním státní moci, tak jde o formu státem podporovaného teroru. Polsko už bylo za vedení nelegální věznice CIA odsouzeno. Viz článek z loňského roku Polsko zažije 3. prosince den mezinárodní ostudy. A vláda země, oficiálně odpovědné a řádně odsouzené za mučení, odmítne pozvat prezidenta země, která osvobodila Osvětim, a to dokonce k příležitosti 70. výročí osvobození této nelidské fabriky na smrt. Inu, žijeme v Evropě plné demokracie.

Zprávu o US-mučení jsme komentovali celkem dost, dokonce jsme jí věnovali celé tematické číslo O mučení bez mučení (2014-10). Nyní se ukazuje, kdo mučil, za kolik, a proč. A na seznamu vládních mučitelů se notoricky objevuje jedno zajímavé jméno: důstojnice CIA jménem Alfreda Frances Bikowsky. Tato agentka je tak slavná, že už má vlastní odkaz na Wikipedii, o který jistě příliš nestála. Ale hlavně je o ní už natočen i film s názvem Zero Dark Thirty (česky v kinech: 30 minut po půlnoci).


Tuto hlavní mučitelku a agentku CIA, ve filmu zvanou Maya (hraje ji Jessica Chastain), je dobré představit. Možná to trochu setře její romantický nátěr daný filmem. A je dobré vědět, že tvůrci filmu zmírnili původně natočené scény mučení. Pro opačnou a pravdivou story se podívejte na heslo "Dirty Wars" a na stejnojmenný film. Viz článek Jemen propustil novináře uvězněného na žádost Obamy.

Historie CIA posledních 10 let v kostce

Její jméno se CIA zoufale snažila odstranit z dokumentů vyšetřovací skupiny Kongresu vedené senátorkou Feinsteinovou. Viz článek CIA se dostala do největšího průšvihu za posledních 20 let a dále Senátorka Feinsteinová o CIA: nejprve lhali, teď kradou. Posledně jmenovaný článek je důležitý a týká se naší nemilé agentky.

Její jméno mělo vymizet se seznamu právě proto, že systematicky balamutila Kongres ohledně činnosti CIA, která "repeatedly and deliberately misled Congress about multiple aspects of its interrogation program". Když si to dáte do překladače Google, tak vám z toho nevyjde slovo "lhát", ale o tom to v podstatě je. Americké nezávislé noviny jako Intercept o této dámě shromáždily opravdu zajímavé informace (klikněte zde). Její jméno se totiž systematicky objevuje prakticky u všech lží a podvodů, které CIA spáchala během druhé, nezákonné války v Iráku. A je celkem zbytečné dodávat, že tato dáma dále figuruje na výplatnici CIA.